Uwielbiasz przyrodę? W takim razie trendy ci sprzyjają, bo w tym roku jeszcze intensywniej możesz wprowadzić naturę do domu. I to zarówno w postaci zielonych roślin, jak i naturalnych materiałów wykończeniowych i aranżacyjnych. Biophilic design, bo o nim mowa, zyskuje coraz bardziej na znaczeniu jako istotny element przy kreowaniu życiowej przestrzeni. Wnętrza zaprojektowane biofilicznie przywracają stan wewnętrznej równowagi, pozwalają wyzwolić więcej pozytywnej energii, kreatywności i radości. Zainspiruj się i stwórz swoją własną naturalną oazę, w której będziesz czuć się najlepiej jak to możliwe 😊

Biophilic - w twoim biurze.
Biophilic - w twoim biurze.
Biophlic - w twoim domu.
Biophlic - w twoim domu.

Termin biophilia oznacza miłość do natury i pojawił się po raz pierwszy w pracach filozofa Ericha Fromma w 1964 roku. Jednak spopularyzował i utrwalił go dopiero jeden z twórców współczesnej socjobiologii – Amerykanin Edward Wilson. W swoich badaniach dowiódł, że życie w symbiozie z naturą jest naturalnym dziedzictwem człowieka, zapisanym w jego kodzie genetycznym. Ten wniosek wykorzystał z kolei profesor z Yale, Stephen Kellert, który wprowadził pojęcie biophilic design. Współczesne projektowanie i aranżowanie wnętrz wykorzystuje właśnie tę wiedzę o człowieku.

Biophilic - 1
Biophilic - 1
Biophilic - 2
Biophilic - 2
Biophilic - 3
Biophilic - 3

Żywa zieleń to podstawa

Aby poczuć kontakt z naturą wystarczy, że zadbasz o odpowiednią ilość roślin – im więcej tym lepiej. Żywe rośliny są nie tylko piękną ozdobą, ale mają również właściwości oczyszczające: usuwają z powietrza różnego rodzaju toksyny, a także niektóre alergeny czy drobnoustroje. W prosty sposób możesz stworzyć swoją własną oazę zieleni: doniczki i kwietniki ustaw na stołach, regałach, parapetach, a te większe świetnie będą wyglądać na podłodze. Interesuje cię coś bardziej oryginalnego? Przymocuj doniczki sznurkiem do haczyków zamocowanych na suficie 😉 Pamiętaj też o ożywczej mocy i witalności świeżych kwiatów ciętych, które możesz ustawić w wazonach.

Wnętrze w rytmie natury

Biophilic - 4
Biophilic - 4
Biophilic - 5
Biophilic - 5
Biophilic - 6
Biophilic - 6

Nie mniej istotną kwestią jest pośredni kontakt z naturą, który ułatwi ci zastosowanie naturalnych materiałów (np. drewno z widocznymi słojami lub pożyłkowany kamień), kolorów, tekstur i kształtów, przywodzących na myśl wszystko, co typowe dla świata przyrody. Ale jeśli naturalne materiały leżą poza twoim zasięgiem, to nic straconego! Możesz nawiązać symbolicznie do wzorów i naturalnych form lub wykorzystać potencjał materiałów naśladujących. Świetnie sprawdzą się efekty dekoracyjne na ściany, jak trawertyn, beton czy marmur z oferty Jeger. Wybierając jeden z nich uzyskasz na ścianie strukturę, charakterystyczną dla danego typu materiału. Masz wątpliwości, jak zaprezentuje się efekt końcowy, bo twoja ściana jest popękana i nierówna? Nie musisz się martwić, efekty dekoracyjne z naszej oferty idealnie pokryją wszelkie nierówności. I co najważniejsze metamorfozę ściany wykonasz samodzielnie, w prosty i szybki sposób. Cały proces możesz prześledzić w video na naszej stronie.

Biophilic - 7
Biophilic - 7
Biophilic - 8
Biophilic - 8
Biophilic - 9
Biophilic - 9

Naturalne materiały i te naśladujące przyrodę potęgują we wnętrzu poczucie bezpieczeństwa i przytulności. A jeśli chcesz, żeby jeszcze przyjemniej ci się w nim odpoczywało – dołóż do tego skórzane obicia, wełniane pledy i puchate, miękkie poduchy 😊