Nie pierwszy raz piszemy o pomysłowych rzeczach, które można własnoręcznie zrobić z palet euro. Sposobów na ich kreatywne wykorzystanie jest naprawdę sporo. Dodatkowo w myśl zasady zero waste warto przywrócić do ponownego użytkowania przedmiot, który miał znaleźć się na śmietniku. 😉 Dlatego na wiosnę obudź w sobie pasję majsterkowania i wykonaj z palety euro funkcjonalny kwietnik na rośliny, które uwielbiasz! 😊


Taki przyjazny środowisku, ekologiczny kwietnik z palet euro przyda ci się zwłaszcza w sytuacji, jeśli masz sporo kwiatów i chcesz wygospodarować dla nich odpowiednie miejsce.

Dopasuj projekt do typu kwiatów

Zanim rozpoczniesz pracę nad budową kwietnika, zastanów się, jaki typ stojaka będzie najlepszy dla twoich roślin. Jeśli kwiaty mają długie, zwisające pędy dobrze sprawdzi się kwietnik, który będzie można zawiesić na ścianie lub suficie. Wtedy rośliny będą mogły swobodnie się rozwijać i cieszyć twoje oko swoim pięknym wyglądem. My wybraliśmy właśnie ten typ kwietnika – bo najlepiej spełniał nasze potrzeby. Natomiast, jeśli masz sporo mniejszych kwiatów, może się okazać, że praktyczniejszym wyborem będzie dla ciebie kwietnik w formie stojącej. Możesz go zbudować z kilku półek, wykonanych właśnie z palety – rozmieść je na odpowiednich wysokościach, tak by odpowiednio wyeksponować rośliny.

Zrób to sam/a!

Poczuj w sobie zacięcie majsterkowicza i zrób wszystko samodzielnie – w sklepie na pewno nie znajdziesz tak wyjątkowego zielnika. Zarezerwuj sobie wolne popołudnie i zgromadź potrzebne narzędzia, materiały i produkty, dzięki którym dobrze i sprawnie wykonasz całą pracę. Przekonaj się, że można spędzić czas nie tylko produktywnie, ale również twórczo i bardzo miło i to niekoniecznie oglądając seriale lub korzystając z telefonu. 😉 Analogowe czynności rozwiną twoją wyobraźnię, nieszablonowe myślenie i umiejętności manualne. Nie wspominając o satysfakcji, jaką będziesz miał/a z własnoręcznie wykonanego przedmiotu. 😉

To ci się przyda

Do wykonania stojaka użyliśmy farb kredowych, które idealnie sprawdzają się do wszelkich przeróbek – mniejszych i większych.

Farba Kredowa Chalky Style kolor wanilia
Lakier matowy do farby kredowej Chalky Style
– wałek z mikrofibry

To Ci się przyda.
To Ci się przyda.
Przeszlifuj powierzchnię.
Przeszlifuj powierzchnię.
Wybrane elementy pomaluj dwa razy.
Wybrane elementy pomaluj dwa razy.

Krok 1. Przygotuj powierzchnię

Zacznij od starannego przeszlifowania powierzchni palety. Do tego celu użyj papieru ściernego o gradacji 120. Pamiętaj, aby całość dokładnie odpylić, a w razie konieczności, także odtłuścić.

Krok 2. Aplikuj farbę

Na wybrane elementy palety euro, nanieś dwie, cienkie warstwy farby kredowej. Użyj wałka z mikrofibry. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego czasu schnięcia – pomiędzy malowaniem warstw, pozostaw produkt na ok. 2 godziny.

Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 3.
Efekt końcowy 3.

Krok 3. Zaimpregnuj powierzchnię

Jeśli farba się utwardziła, możesz zaimpregnować powierzchnię kredową. Za pomocą wałka z mikrofibry zaaplikuj cienką warstwę lakieru zabezpieczającego.
I voilà! Teraz w taki sposób ustaw rośliny, aby stały się ozdobą pomieszczenia. To nie będzie trudne. 😊