Chcesz poczuć prawdziwą magię Bożego Narodzenia? Przygotuj swój dom na nadejście Świąt i zrób wyjątkowe ozdoby, które sprawdzą się także w nowym roku😉 Te wykonane własnoręcznie nie tylko upiększą wnętrze, ale dadzą ci także dużo więcej radości i satysfakcji niż te kupione w sklepie. Jeśli masz w swoich zasobach np. stare świeczniki, podaruj im drugą młodość! Możesz z nich stworzyć wyjątkową dekorację, która umili tobie i twoim gościom długie, zimowe wieczory przy lampce wina i świątecznych słodkościach. Zobacz, jakie to proste!


Dobierz świeczniki tak, by pasowały do siebie kształtem i tworzyły spójną całość. Nasze są wykonane z litego toczonego drewna i mają piękne kształty. Jednak trochę nam się znudziły i postanowiliśmy nadać im zupełnie nowy, bardziej elegancki wygląd😉 Użyliśmy farb kredowych Jeger Chalky Spray i metalicznej w kolorze starego złota. Zatem do dzieła!

W naszym projekcie wykorzystaliśmy trzy kolory farby kredowej Jeger Chalky Spray, które ładnie się uzupełniają. Ale jeśli wolisz, możesz wybrać tylko jeden kolor i połączyć go ze starym złotem.

Potrzebne materiały.
Potrzebne materiały.
Zabezpiecz wybrane miejsca taśmą.
Zabezpiecz wybrane miejsca taśmą.

To ci się przyda:

– farby kredowe Jeger Chalky Spray, kolory: Jasmin, Oriental i Muscade
– lakier do farby kredowej Jeger Chalky Lakier błyszczący
– farba do mebli metaliczna Jeger Metal, kolor Stare Złoto
– papierowa taśma malarska
– aplikator do farby z gąbką i cienki pędzelek

Przygotuj świeczniki do malowania

Zanim przystąpisz do malowania, oczyść i odtłuść świeczniki przy pomocy wilgotnej ściereczki i odrobiny mydła, następnie pozostaw do wyschnięcia. Jeśli twoje świeczniki mają już swoje lata i są pokryte lakierem lub bejcą, która może utrudnić wchłanianie farby, przeszlifuj je papierem ściernym i usuń powstały pył. W tym projekcie pomalowaliśmy każdy świecznik na dwa kolory. Jeśli chcesz osiągnąć taki efekt, zaznacz miejsce ich łączenia taśmą malarską. Oklejanie toczonych świeczników taśmą, która nie jest elastyczna, może okazać się trudne. Dlatego w razie potrzeby porwij taśmę na kilka małych kawałków i przyklejaj je jeden na drugim, żeby utworzyły prostą linię.

Aplikuj farbę kredową w odległości ok. 20 cm od świecznika.
Aplikuj farbę kredową w odległości ok. 20 cm od świecznika.
Farbę rozpylaj cienką warstwą.
Farbę rozpylaj cienką warstwą.

Pomaluj świeczniki farbą kredową w sprayu

Przed pierwszym użyciem intensywnie potrząsaj puszką farby przez ok. 2-3 minuty, a następnie usuń czerwony pierścień, który znajdziesz pod dyszą. Rozpylaj farbę cienką warstwą na świecznik z odległości ok. 20 cm. Stosuj krótkie psiknięcia i jednocześnie obracaj świecznik – unikniesz powstawania zacieków. Zaczekaj ok. 2 godziny, aż farba dobrze wyschnie i jeśli stwierdzisz, że nadal są prześwity, nałóż równomiernie drugą warstwę koloru. Tak samo postępuj ze wszystkimi świecznikami.

Przed aplikacją należy usunąć czerwony pierścień.
Przed aplikacją należy usunąć czerwony pierścień.
Lakier nanoś z odległości ok. 25 cm od świecznika.
Lakier nanoś z odległości ok. 25 cm od świecznika.

Pokryj farbę kredową lakierem

Po wyschnięciu farby kredowej czas na zabezpieczenie świeczników lakierem. Zależało nam na uzyskaniu eleganckiego, świątecznego efektu, dlatego wybraliśmy bezbarwny błyszczący lakier Chalky. Tworzy on satynową powłokę, która ładnie odbija światło. Lakierem pokryj tylko te elementy świeczników, które wcześniej pomalowałaś farbą. Tak jak w przypadku farby, najpierw usuń czerwony pierścień znajdujący się pod dyszą. Nanoś lakier cienką warstwą z odległości ok. 25 cm. Unikaj nakładania od razu zbyt grubej warstwy lakieru. Zaczekaj ok. 2 minuty, aż pierwsza warstwa przyschnie i nałóż kolejną. Pozostaw polakierowane świeczniki do całkowitego wyschnięcia na 24 godziny.

Farba Metaliczna Jeger - złoto.
Farba Metaliczna Jeger - złoto.
Przed aplikacją odklej taśmę z miejsc, które poprzednio zostały zabezpieczone.
Przed aplikacją odklej taśmę z miejsc, które poprzednio zostały zabezpieczone.

Nałóż farbę metaliczną

Kiedy lakier jest już suchy, możesz usunąć taśmę malarską i pomalować pozostałe elementy świeczników. My użyliśmy farby metalicznej w pięknym kolorze starego złota, która nadała naszym świecznikom eleganckie wykończenie😊 Do nałożenia tej farby możesz użyć tradycyjnego pędzelka, ale wygodnie i szybko nakłada się ją aplikatorem z gąbką, który ułatwia malowanie zaokrąglonych powierzchni świeczników. Maczaj aplikator w farbie i lekko dociskaj go do malowanej powierzchni. Jeśli masz kłopot z pokryciem trudniej dostępnych miejsc, wykorzystaj drobny pędzelek. Zaczekaj kilka godzin, żeby farba dobrze wyschła.

Efekt końcowy - 1.
Efekt końcowy - 1.
Efekt końcowy - 2.
Efekt końcowy - 2.
Efekt końcowy - 3.
Efekt końcowy - 3.

Twoje świeczniki są gotowe, możesz więc bez przeszkód stworzyć piękną kompozycję na stole albo stoliku kawowym. Pozostało tylko dobrać odpowiednie świece i cieszyć się ich ciepłym blaskiem razem z domownikami i gośćmi 😊