Chcesz poczuć wielkanocny klimat w domu? Postaw na odpowiednie świąteczne dekoracje. Nie musisz wcale kupować gotowych pisanek czy figurek kurczaków i królików. Efektowne, oryginalne dekoracje możesz stworzyć samodzielnie z pomocą farb kredowych i to nie tracąc za dużo cennego przedświątecznego czasu! To nic trudnego. Oto kilka pomysłów, które zainspirują cię do przygotowania świątecznych ozdób.


Ozdoby w pastelowych kolorach

Jeśli, tak jak my, jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań, na pewno docenisz niepowtarzalny urok dodatków z drewna albo… wyciętych z grubego kartonu. Są to różnego rodzaju symbole Wielkanocy, jak figurki zajączków, kurczaków, baranków czy ręcznie ozdabianych jajek. Świetnie sprawdzą się jako ozdoba wielkanocnego stołu – ustawione np. przy talerzach, pomiędzy półmiskami lub jako element większej kompozycji zrobią naprawdę duże wrażenie. Pomaluj je farbami kredowymi Jeger Chalky Spray w nowych delikatnych, pastelowych kolorach np. lilia, gray i green egg, które właśnie znalazły się ofercie. Jak je przygotować?

  1. Wystarczy, że na drewnianej sklejce o grubości ok. 0,5 cm odrysujesz kształt wybranej figurki. Szablony zwierzątek do wydrukowania możesz bezpłatnie pobrać z internetu. Następnie wytnij ozdobę wyrzynarką do drewna. Wolisz przygotować ozdoby z kartonu? To zdecydowanie łatwiejsze – po prostu odrysuj wybrany kształt i wytnij go nożykiem do tapet. Jeśli chcesz zrobić zawieszkę, zrób mały otwór na wstążkę. Ale równie dobrze możesz zrobić figurkę na patyku (wykorzystaj np. patyczki do szaszłyków).
  2. Drewnianą ozdobę starannie oszlifuj, zwróć uwagę zwłaszcza na brzegi i krawędzie – powinny być gładkie i bezpieczne. Wersja kartonowa jest już gotowa do malowania 😉
  3. Następny krok to malowanie, zanim je rozpoczniesz załóż na dłonie lateksowe rękawiczki, a na podłodze rozłóż gruby karton. Zagnij jego krawędzie – zatrzymasz rozpylanie farby po pomieszczeniu i unikniesz trudnych do zmycia plam. Aby dokładnie wymieszać farbę, energicznie wstrząśnij opakowaniem Jeger Chalky Spray przez ok. 2 minuty. Ozdoby połóż pojedynczo na kartonie i pomaluj wybranymi kolorami. Najpierw z jednej strony, a po ok. 5-10 minutach, kiedy farba wyschnie, z drugiej. Pamiętaj, aby równomiernie rozpylać farbę w odległości 15 cm. Pozostaw do wyschnięcia i gotowe!
Drewniana ozdoba - inspiracja 1.
Drewniana ozdoba - inspiracja 1.
Drewniana ozdoba - inspiracja 2.
Drewniana ozdoba - inspiracja 2.
Drewniana ozdoba - inspiracja 3.
Drewniana ozdoba - inspiracja 3.

Wazony z uszami zająca

A jeśli myślisz o czymś naprawdę oryginalnym, zrób specjalne wazony na kwiaty ozdobione uszami królika. Jak? Pomaluj stare słoiki po dżemach lub innych przetworach, a następnie doklej im uszka – zyskają nowy wygląd i funkcję. Kolorystyczne inspiracje znajdziesz w sieci, a zwłaszcza na Pintereście lub Instagramie. My wybraliśmy piękny odcień pastelowego różu Geranium z gamy farb kredowych Jeger Chalky Spray. Metamorfozę słoika przeprowadzisz raz-dwa.

  1. Na początek pozbądź się wszystkich etykiet. Aby szybciej zeszły zamocz je w ciepłej wodzie na ok. 30 minut, a następnie delikatnie zdrap zmywakiem. Umyj i osusz.
  2. Jeśli chcesz przechowywać w słoikach np. słodycze, przed malowaniem zakręć je szczelnie, aby farba nie dostała się do środka. Miejsce, w którym będziesz pracować zabezpiecz gazetami.
  3. Energicznie wymieszaj farbę Jeger Chalky Spray przez ok. 2 minuty i nanieś warstwę farby na powierzchnię słoika, zachowując odległość 15 cm. Jeger Chalky Spray świetnie kryje, dlatego jedna warstwa powinna w zupełności wystarczyć 😊
  4. Kiedy słoiki wyschną możesz je ozdobić. Zamocz pędzel w czarnej farbie i namaluj zającowi oczy i nos.
  5. Na koniec doklej królikowi uszy. Wytnij je z filcu, np. w białym lub szarym kolorze. Jeśli słoik ma być wazonem, doklej uszy bezpośrednio na słoik. W przypadku pojemnika na słodkości, przyklej uszy do nakrętki. Użyj gorącego kleju i przez moment dociśnij filc, aby dobrze zespolił się ze szkłem lub zakrętką słoika. Gotowe!
Słoik z uszkami - inspiracja 1.
Słoik z uszkami - inspiracja 1.
Słoik z uszkami - inspiracja 2.
Słoik z uszkami - inspiracja 2.

Oryginalne pisanki ze styropianu

Oprócz tradycyjnych pisanek warto przygotować też takie, które przetrwają dłużej niż jeden sezon. W tej roli doskonale sprawdzą się jajka styropianowe. Bez problemu kupisz je w sklepach internetowych i to różnej wielkości. Możesz zrobić pisanki stylizowane na jaja przepiórcze, z charakterystycznymi ciemnymi plamkami – będą wyglądały bardzo dekoracyjne. Z farba kredową w sprayu Jeger Chalky przygotujesz je w trzech prostych krokach:

  1. Styropian to materiał, który nie wymaga obróbki, dlatego od razu możesz przejść do malowania wybranym kolorem Jeger Chalky Spray. Farba jest bardzo delikatna i nie uszkodzi styropianu. Nasz wybór to piękny odcień Jasmin😊 Pozostaw do wyschnięcia na ok. 30 minut.
  2. Na koniec zrób plamki – użyj Jeger Chalky Style w ciemniejszym kolorze Muscade. Zanurz w farbie starą szczoteczkę do zębów i delikatnie dociskaj ją do powierzchni jajka. Tym sposobem uzyskasz naturalnie wyglądające plamki o różnej wielkości i intensywności. Gotowe!

Poszło sprawnie prawda? Teraz możesz zająć się rozmieszczaniem świeżo wykonanych ozdób w domu 😊

Nakrapiane pisanki - inspiracja 1.
Nakrapiane pisanki - inspiracja 1.
Nakrapiane pisanki - inspiracja 2.
Nakrapiane pisanki - inspiracja 2.