Nie masz już miejsca w szafie? Spraw sobie komodę z pojemnymi szufladami, w których pomieścisz różne drobiazgi i akcesoria. Ten świetny mebel może stanowić akcent, przykuwający uwagę we wnętrzu i jednocześnie zwiększać jego funkcjonalność. Dlatego właśnie tak często bierzemy komody na warsztat – uwielbiamy je odnawiać. 😊 Zobacz jaki efekt przyniosła ta metamorfoza!


Odnawiaj!

Jeśli śledzisz naszego bloga, to z pewnością wiesz, że zawsze zachęcamy do odnawiania przedmiotów, które już masz w domu, nie zaś do kupowania nowych. 😉 Działanie w duchu zero waste przynosi wiele korzyści – zyskujesz nowy mebel i minimalizujesz generowanie odpadów. Aby zmienić wygląd danej rzeczy, najprościej ją przemalować – oczywiście, jeśli jest nieuszkodzona i zdatna do dalszego użytkowania. 😉

W klimacie vintage

Nasza komoda vintage jest dość duża i masywna. Wyglądała trochę ciężko, pokryta drewnianym fornirem w ciemnym wybarwieniu. Dlatego postanowiliśmy diametralnie ją odnowić – przemalowaliśmy korpus szafki na jasny, kremowy kolor. Usunęliśmy warstwę ciemnego lakieru z blatu i drewnianych elementów szuflad, aby odzyskać barwę naturalnego drewna. Ze starej wersji zachowaliśmy ozdobne, złote gałki z floralnym motywem, które pięknie zdobią szuflady. Dzięki tej przemianie komoda zyskała zupełnie nowy wygląd i teraz świetnie wpisuje się w rozmaite aranżacje, np. w stylu rustykalnym, skandynawskim czy sielskim cottage. Sprawdź, jak przebiegła renowacja i wykonaj ją sam/a! 😊

To ci się przyda

Chociaż tym razem lista produktów jest trochę dłuższa, to nie martw się – ich użycie jest bardzo proste! 😉

Emalia do drewna i metalu kolor 0183
Lakierobejca Natur kolor 6
– szlifierka oscylacyjna
– pistolet malarski (Wagner)
– papier ścierny o gradacji 80-120
– ściereczka z mikrofibry
– gąbka ścierna
– benzyna ekstrakcyjna
– skrobak do drewna

Nasza komoda vintage.
Nasza komoda vintage.
To Ci się przyda.
To Ci się przyda.
Ściągnij starą powłokę z mebla.
Ściągnij starą powłokę z mebla.

Usuń starą powłokę

Zacznij od ściągnięcia starej powłoki z blatu, drewnianych elementów w szufladach i nóżek. Z pomocą przyjdzie ci skrobak do drewna.

Użyj skrobaka do drewna.
Użyj skrobaka do drewna.
Wygładź powierzchnię.
Wygładź powierzchnię.
Wodowanie drewna mokrą ściereczką.
Wodowanie drewna mokrą ściereczką.

Wygładź powierzchnię

Jeśli pozbyłeś/aś się starego lakieru, przejdź do wygładzenia powierzchni. Sięgnij po szlifierkę oscylacyjną i papier ścierny o gradacji 80-120. Ustaw szlifierkę na niskie obroty i szlifuj zgodnie z usłojeniem forniru – tym sposobem nie uszkodzisz materiału.

Jeśli użyłeś/aś już papieru o gradacji 120, przejdź do wodowania drewna. Przetrzyj wcześniej wyszlifowane elementy mokrą ściereczką z miękkiej mikrofibry. Nawilżone drewno pozostaw do wyschnięcia. Dzięki takiej technice włoski w drewnie podniosą się, a następnie będzie można je wygładzić papierem ściernym o gradacji 180. Aby wygładzić resztę powierzchni mebla, użyj gąbki ściernej i papieru ściernego o gradacji 180. Całość oczyść i odtłuść za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.

Wygładź resztę powierzchni mebla.
Wygładź resztę powierzchni mebla.
Przygotuj farbę do malowania.
Przygotuj farbę do malowania.
Użyj pistoletu malarskiego.
Użyj pistoletu malarskiego.

Aplikuj warstwę Emalii do drewna i metalu

Przygotuj farbę do malowania: Emalię do drewna i metalu przelej przez moskitierę, a następnie do opakowania 0,75 l dolej 150 ml wody. Aby malowanie poszło sprawnie i precyzyjnie, użyj pistoletu malarskiego. Moc silnika ustaw na maxa, a podajnik farby na poziom 3 – ustawienia podajemy dla pistoletu malarskiego Wagner z płaską dyszą. Zaaplikuj dwie cienkie warstwy farby, pomiędzy malowaniem warstw, pozostaw powierzchnię do wyschnięcia na ok. 4 godziny.

Lakierobejcę Natur nałóż zmywakiem kuchennym.
Lakierobejcę Natur nałóż zmywakiem kuchennym.
Efekt n 1.
Efekt n 1.
Efekt nr 2.
Efekt nr 2.

Maluj Lakierobejcą Natur

Jeśli emalia się utwardziła, możesz aplikować Lakierobejcę Natur. Produkt zaaplikuj za pomocą zmywaka kuchennego – staraj się nanosić farbę dosyć równomiernie, a nadmiar ściągnij ścierką z mikrofibry.
I już! Jak ci się podoba twoja nowa komoda? Nie do poznania prawda? 😊