Dobry czas dla betonu
W 2020 roku beton ma nadal dobrą passę. I trudno się dziwić, ten uniwersalny materiał można znaleźć już nie tylko w typowych loftach, ale zupełnie zwyczajnych mieszkaniach. A wszystko za sprawą coraz popularniejszego stylu eklektycznego, który pozwala na łączenie różnych kierunków w jednym wnętrzu. Beton dobrze się czuje w różnych aranżacjach, pasuje zarówno w do tych ultra nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych. Mówiąc „beton” mamy na myśli nie tylko tradycyjny kamień, ale także materiały, które go naśladują, czyli np. nasze efekty dekoracyjne do ścian Jeger. Nie wymagają kłucia ścian i takich zabiegów konserwacyjnych jak prawdziwy beton, są łatwe i szybkie w nakładaniu i świetnie naśladują naturalny kamień.
Naturalnie nieperfekcyjne piękno
Styl wabi-sabi skradł nasze serca już w poprzednim sezonie. Kojarzy się z Japonią, ale nie jest to styl japoński w klasycznym wydaniu. Chociaż w obu nurtach wyraźnie widać inspiracje naturą, to mają one zupełnie inny wyraz w stylistyce wnętrz. Podczas, gdy klasyczny styl japoński opiera się raczej na harmonii i symetrii, płynących z natury, to wabi-sabi koncentruje się przede wszystkim na naturalnym pięknie, które jest dużo mniej perfekcyjne. Tutaj piękno wyraża się poprzez wszelkie niedoskonałości i uszczerbki, które ukazują działanie czasu i przemijanie. W te założenie doskonale wpisują się ściany z widocznymi śladami zużycia i meble mające już swoje lata. Można też na własną rękę wykonać takie efekty, bez czekania. My zaeksperymentowaliśmy z nowym wyglądem ściany, sprawdź jak wygląda po przeróbkach.
To ci się przyda
Przed rozpoczęciem pracy, zadbaj o to, aby wszystkie potrzebne produkty mieć pod ręką.
- Jeger Primer Beton Design
- Jeger Beton Design (my wybraliśmy odcień nr 3)
- Jeger Protector Beton Design
- Wałek z mikrofibry 10cm
- Paca wenecka
- Szablony malarskie
- papier ścierny 120
- pędzel
Zastosuj podkład
Za pomocą wałka rozprowadź na ścianie warstwę Primer Beton Design. Podkład nakładaj klasycznie: góra-dół. Pomalowana powierzchnia schnie 2-3 godziny.
Nałóż efekt betonu
Następnie połóż na ścianę masę Beton Design, użyj pacy weneckiej. Masę nakładaj wykonując pionowe i poziome ruchy. Zwróć uwagę, aby warstwa była dość cienka i miała nie więcej jak 0,5 mm do 1 mm grubości.
Wykonaj wzór
Kiedy masa jest jeszcze mokra przyłóż szablon i dociśnij pacą wenecką, wtedy wzór będzie płytszy i subtelniejszy. Zależy ci na mocniejszym, bardziej wyrazistym wzorze? Dociśnij szablon pacą i dodatkowo wypełnij go Betonem Design. My używamy obu sposobów, aby uzyskać efekt trójwymiarowości.
Jeden szablon wystarczy na całą powierzchnię ściany. Po odbiciu w jednym miejscu, przyłóż w następnym. Po ściągnięciu szablonu odczekaj 4 godziny aż efekt wyschnie.
Połóż drugą warstwę
Papierem ściernym wyszlifuj całą powierzchnię i odpyl pędzlem, a następnie połóż jeszcze jedną warstwę Betonu (bardzo cienką do 0,5 mm). Pamiętaj, aby bardzo mocno dociskać pacę do powierzchni. Dzięki temu rysunek będzie wyrazisty. Pozostaw do wyschnięcia na 4 godziny.
Polakieruj
Suchą powierzchnię zabezpiecz protectorem za pomocą małego wałka z mikrofibry. Zwróć uwagę, aby lakier rozprowadzać we wszystkie strony kolistymi ruchami. Odczekaj 4 godziny, aż ściana całkowicie wyschnie.
Kiedy ściana jest gotowa, możesz wyposażyć wnętrze w przytulne detale, jak welurowe poduchy czy miękki fotel. Jeśli masz drewniane meble, ustaw je na tle ściany – będę świetnie się z nią komponować.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszego efektu Beton Design, wejdź na naszą stronę.