Renowacja naszej szafki wymagała trochę zaangażowania, czasu i pracy, ale efekt końcowy był wart każdej poświęconej godziny. Zerknij na nasz tutorial poniżej – znajdziesz w nim opis każdego etapu odnawiania mebla. W tym dokładny instruktaż pokazujący, jak usunąć stary lakier z powierzchni szafki. To wcale nie jest trudne, do dzieła!
To ci się przyda
- Jeger Lakierobejca Charm, kolor Palisander ciemny
- Jeger Emalia do drewna i metalu, kolor nr 0438
- Masa szpachlowa (kit do drewna)
- Zmywak kuchenny
- Pędzel
- Taśma malarska precyzyjna
- Ściereczka z mikrofibry
Etap I. Przygotowanie powierzchni
Krok 1. Pozbądź się starego lakieru z szafki
Zacznij od ściągnięcia starego lakieru z powierzchni. Do tego celu użyj środka do rozpuszczania starych powłok. Pozostaw preparat na powierzchni na ok. 5-10 minut, jednocześnie sprawdzając czy lakier się nie rozpuszcza.
Krok 2. Oczyść powierzchnię
Za pomocą szpachelki zbierz starannie resztki materiału. Powierzchnia musi być dokładnie oczyszczona, ponieważ jeśli pominiesz jakiś jej fragment, może w tym miejscu powstać odbarwienie nie do usunięcia.
Krok 3. Osusz mebel
Po ściągniętym żelu dodatkowo wyszoruj oczyszczoną powierzchnię zmywakiem kuchennym i letnią wodą z płynem. Całość pozostaw do wyschnięcia na ok. 20 minut. To, jak szybko powierzchnia wyschnie, zależy też od od wentylacji w pomieszczeniu, w jakim pracujesz.
Krok 4. Wygładź powierzchnię
Jeśli woda już odparowała, przejdź do wygładzenia powierzchni. Zacznij od papieru ściernego o gradacji 120, następnie odtłuść powierzchnię: kiedy włoski z drewna się podniosą, ścinaj je papierem ściernym o gradacji 180. Dla lepszego finiszu najpierw użyj papieru 180, potem sięgnij po papier 320 i 2000, które sprawią, że szlifowana powierzchnia będzie maksymalnie gładziutka. Ważna kwestia: pamiętaj, aby szlifować papierem ściernym zgodnie z usłojeniem forniru. W ten sposób nie uszkodzisz go ani nie zarysujesz.
Etap II. Wypełnienie ubytków
Krok 1. Wybierz odpowiedni produkt
Kiedy powierzchnia jest już wygładzona, możesz zacząć wypełniać mniejsze ubytki w fornirze. Jeśli chcesz pozostawić naturalne wykończenie drewna z delikatnym zabarwieniem, użyj masy szpachlowej – w tym przypadku kitu do drewna. Kit to produkt, który jest dostępny w różnych kolorach, dzięki czemu z łatwością możesz dobrać barwę masy do odcienia drewna. Dodatkowo idealnie łączy się z lakierobejcami i lakierami do mebli tworząc na powierzchni równomierne krycie.
Krok 2. Aplikuj masę
Masę pozostaw do wyschnięcia na ok. 20 minut, następnie wypoleruj ją papierem ściernym o gradacji 320.
Etap III. Wykonaj nóżki do szafki
Nasz mebelek niestety nie posiadał nóżek, dlatego należało je dorobić. Jeśli ty również musisz wykonać nóżki, wykonaj je z belki sosnowej, rysując na niej odpowiedni wzór. Za pomocą ukośnicy i wyrzynarki wytnij nowe nóżki. Jeśli chodzi o wygładzenie, postępuj tak samo jak w przypadku gładzenia forniru. Zacznij od papieru 120, następnie sięgnij po gradacje 180 oraz 320 i wykończ papierem 2000.
Etap IV. Pomaluj szafkę
Kiedy wszystkie stolarskie prace masz za sobą, czas na malowanie!
Krok 1. Aplikuj Emalię do drewna i metalu
Zacznij od środka szafeczki. Boki szafki oklej taśmą malarską precyzyjną, dzięki takiemu zabezpieczeniu nie pozalewasz boków. Małym pędzelkiem nałóż dwie cienkie warstwy Emalii do drewna i metalu. Pamiętaj o szlifowaniu pomiędzy malowaniem warstw, które pozwoli ci uzyskać bardzo gładki finisz produktu. Do wygładzenia powierzchni najlepiej sprawdzi się papier o gradacji 2000.
Krok 2. Przygotuj produkty i akcesoria do zabejcowania forniru
Jeśli emalia się utwardziła, wykonaj kolejną czynność: zabejcuj fornir. Do aplikacji przyda ci się zmywak kuchenny i ściereczka z mikrofibry. Aby ułatwić sobie malowanie Lakierobejcą Charm, przed aplikacją na powierzchnię, dolej do produktu letniej wody i dokładnie wymieszaj. To sprawi, że Lakierobejca będzie idealnie rozprowadzać się na powierzchni.
Krok 3. Aplikuj Lakierobejcę Charm
Zaaplikuj dwie cieniutkie warstwy zgodnie z usłojeniem drewna. Ewentualny nadmiar produktu ściągaj na bieżąco miękką ściereczką z mikrofibry. To, ile warstw zaaplikujesz, zależy od ciebie. Jeśli chcesz, żeby odcień był ciemniejszy – nanieś dwie warstwy, jeśli wolisz delikatniejszy efekt – zaaplikuj jedną warstwę. Warto zwrócić uwagę, że duży wpływ na kolor ma również odcień drewna. Dlatego najlepiej przed aplikacją wykonaj test na mniejszym kawałku drewna, który jest mniej widoczny i dopasuj efekt końcowy do swoich upodobań.
Jeśli chcesz, żeby twoja szafka wyglądała jeszcze bardziej zjawiskowo – zamontuj nowe gałki. My wybraliśmy pięknie zdobione w kolorze starego złota i klimacie Orientu.
Gotowe! To jedna z bardziej pracochłonnych, meblarskich metamorfoz na naszym blogu, ale piękny efekt końcowy potrafi wynagrodzić wszelkie trudy, prawda?