Zastanawiasz, jaka metoda daje najlepsze efekty? Wprawdzie starą i najlepszą szkołą jest usunięcie starych powłok, zmatowienie papierem ściernym, odtłuszczenie powierzchni i…rozpoczęcie malowania. Status: to skomplikowane wydaje się tutaj jak najbardziej na miejscu. Jest to długi i wymagający proces, na który nie zawsze jest czas i możliwości. Jakby tego było mało, całkowite usunięcie starych powłok wymaga ingerencji środków szkodliwych dla organizmu, a w innych wypadkach mechanicznego lub manualnego szlifowania. To z kolei wiąże się z ogromnym zapyleniem pomieszczenia, a w innym wypadku skrobaniem szpachelką przy użyciu opalarki. Brzmi przerażająco? Pewnie, że tak! A czy można sobie ten proces uprościć? Oczywiście, wystarczy że skorzystasz z odpowiedniego podkładu marki Jeger.
Deco Primer – zmień kolor raz-dwa
Znalazłaś na strychu stare meble po babci, ale ich kolor ci się nie podoba? Chcesz przeprowadzić szybką metamorfozę tych skarbów i postawić je w salonie? Nic prostszego!
Podczas obróbki starego mebla możesz natknąć się na problemem przebijających tanin lub pigmentów, dlatego skorzystaj z podkładu Deco Primer. Dlaczego właśnie ten podkład? Przede wszystkim podkład Deco Primer fantastycznie wybieli podłoże i przygotuje je pod nowy kolor. Jest to ważne szczególnie wtedy, kiedy chcesz przemalować stare i ciemne meble na jasny kolor. Podkład daje pełne białe pokrycie. Dodatkowo tworzy powierzchnię, która ułatwia wiązanie się farby z podłożem. Po nałożeniu pierwszej warstwy, mogą występować lekkie przebicia. Ale już druga warstwa powinna w pełni to wyrównać. Dodatkowym atutem podkładu jest jego wzmocniona receptura, blokująca przedostające się taniny, czyli naturalne garbniki drewna. Takie taniny tworzą żółte przebarwienia na malowanych powierzchniach. Dlatego tak ważne jest pozostawienie drugiej warstwy do pełnego wyschnięcia.
Najlepiej, jeśli rozpoczniesz malowanie ok. 12 godzin po aplikacji drugiej warstwy. W ten sposób podkład w pełni się utwardzi i stworzy powierzchnię blokującą niechciane przebarwienia. Niektórzy przystępują do malowania, po krótszym czasie i jest to jak najbardziej do zaakceptowania. Ale, jeśli masz starszy mebel, rekomendujemy dłuższe odczekanie po aplikacji drugiej warstwy podkładu. Masz sporo malowania? Deco Primer ma aż 5 metrów kwadratowych wydajności.
Na przykładzie ludwikowskiego łóżka, przejdziemy ten proces krok po kroku. Do dzieła!
- Przemyj dokładnie mebel wodą i pozostaw do pełnego wyschnięcia. W ten sposób pozbędziesz się pierwszej warstwy brudu i ewentualnych pajęczyn.
- Następnie papierem ściernym (180/250) zmatów powierzchnię.
- Odpyl szmatką na sucho lub mokro. Jeśli użyjesz wilgotnej szmatki, poczekaj do pełnego wyschnięcia powierzchni.
- Następnie za pomocą acetonu technicznego odtłuść powierzchnię.
- W zależności od tego, ile zakamarków skrywa malowany mebel, zdecyduj co sprawdzi się lepiej: wałek czy pędzel? W niektórych przypadkach jedno i drugie.
- Na tak przygotowaną powierzchnię nałóż dwie warstwy podkładu Deco Primer. Po aplikacji pierwszej warstwy, odczekaj 4 godziny i aplikuj drugą warstwę i pozostaw ją do następnego dnia.
- Gotowe! Tak przygotowaną powierzchnię możesz już pomalować wybraną farbą.
Special Primer – malowanie pójdzie ci gładko
Jak sama nazwa wskazuje ten podkład ma w sobie coś specjalnego. Jeśli chcesz przemalować wysłużone już szafki kuchenne, które kiedyś były mocno lakierowane na wysoki połysk lub mają śliską powierzchnię, ten podkład jest właśnie dla ciebie. Special Primer to podkład w pełni wybielający, który świetnie przygotuje podłoże pod nowy kolor. Jest wydajny – pomalujesz nim aż 5 metrów kwadratowych . I co najważniejsze stworzy solidną warstwę sczepną, nawet na bardzo śliskich powierzchniach, jak: stare lakierowane powłoki, metal, okleina, pleksi czy szkło. Aby dobrze pokazać jego „specjalne” właściwości, użyliśmy metalowej tacy, która charakteryzuje się dość śliską powierzchnią. Zobacz, jak działa ten podkład.
- Najpierw starannie odtłuść powierzchnię acetonem technicznym.
- Następnie nanieś podkład za pomocą wałka lub pędzla. Nałóż dwie warstwy podkładu w odstępie 4 godzin.
- Malowanie rozpocznij w momencie, kiedy druga warstwa podkładu w pełni się utwardzi. Pamiętaj, że czas utwardzenia to przynajmniej 8 godzin. Możesz pozostawić produkt do wyschnięcia do następnego dnia.
Podkład DeLack – przerabiaj meble bez przygotowań
Proces przygotowania podłoża może być czasochłonny, jak i mocno brudzący, a czasem nawet frustrujący. Nie masz czasu na takie przygotowania do malowania, chciałabyś przeprowadzić metamorfozę od ręki? Nie odtłuszczać, nie matowić, tylko po prostu malować. To też jest możliwe, pod warunkiem, że użyjesz odpowiedniego podkładu, np. Jeger Delack – ten produkt znacznie skróci cały proces przygotowania podłoża. DeLack to środek, który zrobi za ciebie prawie wszystko: zmatowi odtłuści, lekko wybieli i stworzy powierzchnię sczepną. Podkład jest pół transparentny, czyli lekko wybieli powierzchnię i ma 8 metrów kwadratowych wydajności. Dzięki specjalnie opracowanej recepturze zmatowi podłoże i stworzy powierzchnię, która świetnie zwiąże malowany element z farbą. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na sposób aplikacji i pewne kroki, które są wymagane do uzyskania pożądanego efektu. Dla zobrazowania całego procesu, ponownie skorzystaliśmy z naszego drewnianego ludwikowskiego zagłowia.
- Nałóż podkład DeLack bezpośrednio na podłoże, bez matowienia, usuwania starych powłok czy odtłuszczania.
- Podkład aplikuj szmatką lub gąbką.
- Równomiernie rozprowadź produkt na powierzchni mebla czy elementu – to bardzo ważne. Nie twórz struktur, to ma być cienka, jednolita warstwa.
- W zależności od grubości warstwy odczekaj 30 minut, lecz nie dłużej niż 48 godzin.
- Na powierzchni podkładu pojawi się delikatna pylista powłoka, którą musisz odpylić, zanim przystąpisz do malowania. Jeśli tego nie zrobisz, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że farba z czasem odpadnie.
- Powierzchnię odpyl delikatnie suchą szmatką. Następnie w ramach testu przejedź dłonią po powłoce i sprawdź, czy nie ma białego nalotu.
- Po odpyleniu, możesz bezpiecznie przystąpić do malowania.
Prawda, że proste? Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat naszych podkładów, wejdź na podstronę: Podkłady pod farby do mebli.