Kiedy myślisz o renowacji jakiegoś mebla, wyobrażasz go sobie w konkretnym kolorze. Nic dziwnego – jego odpowiedni wybór jest jednym z najistotniejszych, pamiętaj jednak, że równie ważne są dobrej jakości produkty.Tym razem zdecydowaliśmy się na odcień klasycznej, głębokiej, ale niezbyt ciemnej szarości. Wybraliśmy kolor Fiord z palety farb kredowych Rustic. Farbę bez problemu nałożysz na surowe, malowane, a nawet lakierowane drewno, bez konieczności usuwania poprzedniej warstwy farby czy lakieru. Dzięki temu możesz niemal od razu przystąpić do najprzyjemniejszej czynności, czyli malowania.
W tym projekcie pokażemy ci też, w jaki sposób nadać pomalowanemu stolikowi odrobinę patyny bez wykonywania klasycznej przecierki. Ale wszystko po kolei.
Zgromadź potrzebne materiały
Jak zwykle przed przystąpieniem do pracy, wszystkie potrzebne materiały, ułóż w jednym miejscu. Przydadzą ci się:
- Papier ścierny (o ziarnistości np. 120)
- Pędzle z syntetycznym włosiem
- Farba kredowa Rustic Jeger (nasz kolor to Fiord)
- Jeger Wosk bezbarwny do Farby Kredowej
- Wosk przyciemniający Chalky Wax Jeger
- Dwie ściereczki (najlepiej takie, które nie pozostawiają włókien
Przygotuj stolik do malowania
Zabezpiecz miejsce pracy folią malarską. Jeśli twój mebel posiada jakieś nierówności powierzchni czy starej powłoki, drzazgi itp., wygładź je gruboziarnistym papierem ściernym. Następnie starannie usuń pył powstały w trakcie szlifowania (możesz przetrzeć cały mebel zwilżoną ściereczką). Upewnij się, że powierzchnia stolika jest sucha i odpylona. Teraz możesz chwytać za pędzel!
Nałóż pierwszą warstwę farby
Zanim zaczniesz malować, dokładnie wymieszaj farbę w pojemniku. Szerokość pędzla dobierz do wielkości malowanej powierzchni. Szerszy pędzel przyda się do malowania blatu, węższym łatwiej pomalować drobniejsze elementy. Nakładaj farbę równomiernie, niezbyt grubą warstwą i najlepiej w tym samym kierunku. Staraj się na bieżąco rozprowadzać pędzlem ewentualne zacieki. Dzięki temu uzyskasz efekt eleganckiej, gładkiej powierzchni. Farba kredowa Rustic jest gęsta, ale łatwo się rozprowadza i szybko schnie, dlatego malowanie będzie naprawdę relaksującym zajęciem. Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekaj co najmniej pół godziny, żeby farba dobrze wyschła. Możesz dodać sobie energii i przygotować aromatyczną kawę.
Pomaluj stolik drugą warstwą farby
Po wyschnięciu pierwszej warstwy na powierzchni mebla widać jeszcze prześwity poprzedniego koloru. Aby uzyskać pełne pokrycie, nałóż kolejną powłokę. Starannie pomaluj cały stolik drugą warstwą farby kredowej Rustic, zwracając uwagę na kierunek ruchów pędzla. Pozostaw mebel do wyschnięcia na 2-3 godziny.
Stwórz efekt patyny za pomocą wosku
Po nałożeniu drugiej warstwy farby kolor stał się jednolity, a stolik jest gotowy do wykończenia przy użyciu wosku bezbarwnego Chalky Wax. Ten zabieg pozwoli ci utrwalić malowaną powłokę i zabezpieczyć mebel przed odpryskami, plamami i innymi uszkodzeniami, które mogą powstać w trakcie użytkowania. Wosk bezbarwny pogłębi również kolor nałożonej farby kredowej i nada pomalowanej powierzchni delikatne satynowe wykończenie. Nałożenie wosku jest bardzo proste, potrzebujesz do tego tylko czystej, suchej ściereczki. Nabierz na nią odrobinę wosku i wcieraj go równomiernie kolistymi ruchami w całą powierzchnię mebla. Możesz poprzestać na nałożeniu wosku bezbarwnego. Ale my zachęcamy do kreatywnej zabawy i zastosowania również wosku przyciemniającego Chalky Wax, który pomoże ci uzyskać ciekawy efekt postarzenia mebla. Wosk przyciemniający nakładaj punktowo za pomocą szmatki na warstwę jeszcze mokrego wosku bezbarwnego w miejscach, które chcesz zaakcentować ciemniejszym kolorem. Mogą to być np. toczone elementy nóg, krawędź blatu czy dekoracyjne rzeźbienia, czyli tam, gdzie zwykle w naturalny sposób powstaje na meblach patyna. Wosk przyciemniający zgromadzi się w załamaniach, a efekt „zabrudzenia” ciemniejszym kolorem zobaczysz po kilku minutach, kiedy produkt zacznie wysychać. Możesz stopniować ten efekt, a jeśli wyda ci się zbyt intensywny, po prostu nałóż dodatkową warstwę wosku bezbarwnego, który zadziała jak gumka i usunie nadmiar tego ciemnego. W ten sposób kawałek po kawałku pokryj woskiem cały mebel i zaczekaj ok. godzinę, aż powierzchnia całkowicie wyschnie i stwardnieje.
Wypoleruj zawoskowany mebel
Metamorfoza stolika już niemal ukończona, czas na ostatnie szlify. Sięgnij po czystą, suchą szmatkę i dokładnie wypoleruj nią cały mebel. Renowacja na błysk! Możesz cieszyć się efektami swojej pracy.
Nasz stolik po metamorfozie nabrał charakteru i mimo niewielkich rozmiarów jest teraz wyrazistym akcentem we wnętrzu. Odrobina ciemnego wosku dodała kolorowi głębi i podkreśliła toczone nogi oraz brzeg blatu. Woskowa patyna ładnie współgra z klasycznym kształtem stolika. A tobie, jaki efekt patyny uda się wyczarować przy pomocy wosku?
Chcesz się dowiedzieć więcej, a może szukasz inspiracji? Zapraszamy na naszą stronę.