Niewielka szafeczka jest nie tylko urocza, ale bardzo przydatna. Świetnie sprawdzi się obok łóżka w sypialni lub w salonie przy sofie, gdzie może pełnić także funkcję małego stolika. Dodatkowo szuflada i skrytka pozwolą ci ukryć rzeczy, które chcesz mieć pod ręką, ale niekoniecznie na widoku. Taki mebel znajdziesz na portalach ogłoszeniowych w sieci, a także w vintage marketach, no i oczywiście w babcinych skarbach na strychu lub w piwnicy. Rozejrzyj się!
Nasza szafka prezentowała się całkiem dobrze, dlatego nie chcieliśmy diametralnie zmieniać jej wyglądu ani koloru, a jedynie ją odświeżyć. Dzięki odnowieniu powierzchni przy pomocy Lakierobejcy Natur uzyskaliśmy świetny finalny efekt i pozbyliśmy się żółtego odcienia drewna. Zobacz!
To ci się przyda
- Jeger Lakierobejca Natur kolor 6
- Ścierka z mikrofibry
- Pędzel
- Żel do usuwania starych powłok lakieru lub farby
- Płyn do mycia naczyń
- Wełna stalowa
- Taśma zabezpieczająca
- Papiery ścierne o gradacjach: 120, 180, 320 i 2000
- Skrobak
Przygotuj szafkę do metamorfozy
Jak zwykle w takich przypadkach pracę rozpocznij od rozkręcenia uchwytów i zdemontowania drzwiczek. Następnie ściągnij starą powłokę lakieru lub farby. W tym celu skorzystaj z żelu do usuwania starych powłok. Produkt nakładaj partiami. Zacznij od góry. Zaaplikuj grubą warstwę żelu i pozostaw go na około 15 minut. Po upływie tego czasu ściągnij rozpuszczoną powierzchnię szpachelką. W ten sam sposób postępuj z całym meblem – pozbędziesz się efektu żółtego drewna.
Oczyść powierzchnię
Jeśli udało ci się ściągnąć starą powłokę z korpusu pamiętaj, aby przed szlifowaniem dokładnie oczyścić i umyć powierzchnię płynem do mycia naczyń i wełną stalową. Dzięki temu całkowicie pozbędziesz się resztek zaschniętego żelu z powierzchni. Wyczyszczony korpus szafki pozostaw do wyschnięcia.
Ściągnij starą powłokę z rattanowych drzwiczek
Kiedy korpus szafki podsycha, przejdź do kolejnego kroku i oklej rattanowe fronty taśmą zabezpieczającą – w ten sposób ochronisz je przed uszkodzeniem. Następnie, tak jak w przypadku korpusu, przejdź do ściągnięcia starej powłoki z drzwiczek. Najpierw użyj żelu, a następnie, kiedy powierzchnia się rozwarstwi, ściągnij starą powłokę. Kiedy całkowicie usuniesz żel, umyj drzwiczki – dokładnie tak samo jak wcześniej korpus szafki.
Wygładź powierzchnię
Jeśli masz pewność, że woda odparowała z powierzchni, czas ją wygładzić. Przydadzą ci się papiery ścierne o gradacjach: 120, 180, 320 oraz 2000 – tego ostatniego użyjesz do osiągnięcia finalnego efektu. Wyszlifowanie powierzchni papierem kończącym (2000) sprawi, że powłoka będzie aksamitna w dotyku, a produkt lepiej rozprowadzi się na drewnie. W trudno dostępnych miejscach resztki starego lakieru ściągnij wyprofilowanym skrobakiem.
Oczyść i maluj
Po szlifowaniu nie zapomnij jak zwykle odpylić i odtłuścić powierzchni z osadu, który powstał na drewnie. Jeśli szafka jest odpowiednio przygotowana, możesz przejść do malowania. Zaaplikuj pędzelkiem dwie cienkie warstwy Lakierobejcy Natur. Pozostaw do wyschnięcia.