Taboret w dawnym stylu nie kojarzy się z niczym specjalnym – zazwyczaj był kwadratowy, nieco toporny i niezbyt wygodny. Wystarczy spojrzeć na nasz okaz – wprawdzie jest drewniany, ale zużyte tapicerowanie odbierało mu sporo uroku. Na szczęście dostrzegliśmy jego potencjał i został zakwalifikowany do metamorfozy.
Poznaj mebel wielofunkcyjny i kompaktowy
W taborecie najfajniejsze jest to, że nie spełnia tylko jednej funkcji, ale kilka. Świetnie sprawdzi się w kuchni jako dodatkowe siedzisko dla gości. Jeśli będziesz go przechowywać pod stołem lub blatem, nie zabierze dodatkowego miejsca. Postawiony na przedpokoju ułatwi zakładanie obuwia. Sprawdzi się też jako mały stolik, np. przy łóżku albo kwietnik – takie zastosowanie cieszy się ostatnio popularnością. Poza tym możesz docenić jego kompaktowość – nie ma praktycznie wnętrza, w którym by się nie zmieścił. W przeciwieństwie do klasycznego krzesła, miejsce na taboret znajdzie się nawet w niewielkiej kawalerce czy małej kuchni. A przeniesienie go z kuchni do salonu to pestka – jest o wiele poręczniejszy i lżejszy od innych siedzisk.
Postaw na wygodę
W naszym taborecie siedzisko było zniszczone, a tym samym twarde i niewygodne. Postanowiliśmy to zmienić, bo kochamy wnętrza przytulne, inspirowane duńskim stylem hygge, czyli takie, w których czujemy się dobrze, Wymieniliśmy obicie siedziska na miękki materiał boucle – futerko a’la baranek, które w połączeniu z ciemnymi, drewnianymi nogami mebla wpisuje się w skandynawską stylistykę. Oczywiście możesz wybrać taki kolor tapicerowania, aby współgrał z pozostałymi meblami i dodatkami w twoim wnętrzu.
To ci się przyda
Dzisiejsza przeróbka to sama przyjemność, aby uzyskać świetnie efekty potrzebujesz dwóch produktów i kilku akcesoriów.
- Lakierobejca 8
- Klej w sprayu
- Materiał boucle
- Skrobak do drewna
- Papier ścierny: gradacja 80, 120 i 180
- Takker
Usuń starą tkaninę z siedziska
Ściągnij stary materiał z siedziska – do tego celu użyj wyciągacza do zszywek i gwoździ. Jeśli płyta siedziska jest uszkodzona, podklej ją klejem do drewna i dociśnij ściskami.
Oczyść drewnianą powierzchnię
Za pomocą skrobaka do drewna ściągnij starą powłokę z powierzchni. Następnie wygładź całość papierem ściernym o gradacjach: 80, 120 i 180. Przeszlifowaną powierzchnię odpyl i odtłuść – powinna być czysta i sucha.
Wykonaj miękkie siedzisko z gąbki
Kolejny krok to klejenie gąbki. Nanieś klei w sprayu na drewnianą powierzchnię i na mniejszą gąbkę, pozostaw na 2 minuty. Następnie całość sklej delikatnie dociskając do siebie oba elementy. Jeśli mniejsza gąbka jest już zamocowana, możesz przykleić drugą – grubszą. Postępuj dokładnie tak samo jak w przypadku mocowania pierwszej gąbki.
Tapiceruj
Kiedy gąbki odpowiednio przylegają do siedziska, na całość naciągnij fizelinę – przyklej jej rogi do taboretu. Na koniec nałóż materiał tapicerski i przymocuj go od spodu za pomocą takkera.
Teraz taborecik wygląda zupełnie inaczej, niby drobna rzecz, a cieszy oko i wprowadza dobry nastrój do wnętrza – czyli tak jak w duńskiej filozofii szczęścia przystało