Odnawianie starych, z pozoru bezużytecznych już rzeczy i dawanie im nowego życia, to coś, co lubimy najbardziej. Nikogo nie trzeba przekonywać o korzyściach płynących z takich działań. W 2020 roku duże pracownie architektoniczne, producenci z branży meblarskiej i wykończeniowej kładą jeszcze większy nacisk na wykorzystanie elementów pochodzących z recyklingu. W ten sposób podkreślają, jak ważne jest rozsądne dysponowanie zasobami i materiałami, w trosce o środowisko. Dbałość o zrównoważone piękno jest jednym z tegorocznych trendów, które warto naśladować. Dlatego, jeśli masz okazję coś odnowić, nie zastanawiaj się dwa razy! Samodzielnie wykonane przeróbki będą świadczyć o twoim ekologicznym podejściu, ale też o tym, że jesteś na bieżąco z trendami.
To ci się przyda
Jak zawsze zgromadź wszystkie produkty i akcesoria w jedno miejsce – będzie Ci łatwo z nich korzystać. Potrzebujesz tylko starego mebelka, dwóch produktów i trzech akcesoriów.
- Jeger farba akrylowa (emalia) do drewna i metalu
- Jeger lakierobejca Natur (nasz kolor to nr 8)
- wałek 5 cm gąbkowy
- pędzelek 2 cm
- gąbeczka kuchenna
- aceton
Krok 1 – przygotuj powierzchnię
W pierwszej kolejności musisz dobrze zmatowić mebelek. Tam, gdzie będziesz nakładać lakierobejcę powinnaś usunąć całość starej powłoki. Dzięki temu drewno wchłonie lakierobejcę równomiernie. My skupiliśmy się na blacie i froncie szuflady. Następnie odpyl i odtłuść szuflady acetonem technicznym. Oklej szafkę, oddzielając blat od korpusu.
Krok 2 – maluj emalią do drewna i metalu
My wybraliśmy emalię jako pierwszy produkt do nakładania. Wymaluj dwa razy cały element pędzelkiem, w odstępie 4 godzin. Po nałożeniu 2 warstwy, poczekaj do następnego dnia, aż element szafki wyschnie.
Krok 3 – nanieś lakierobejcę na front szuflady
Teraz rozpocznij aplikację lakierobejcy. Aby nałożyć lakierobejcę Natur nr 8 na front szuflady, użyj pędzelka. Niewielką ilość rozprowadź pędzelkiem na powierzchni, a potem wyrównaj wszystko przy użyciu gąbeczki. Tak, aby efekt był jednolity.
Krok 4 – nanieś lakierobejcę na blat szafki
Następnie możesz nałożyć lakierobejcę Natur nr 8 na blat szafki. W tym celu użyj wałeczka gąbkowego. Wałkiem najlepiej rozprowadza się produkty na powierzchniach płaskich. Tu również nie przesadzaj z ilością produktu. Z racji, że nasz mebelek jest bardzo stary i drewno dość mocno wypiło produkt, zdecydowaliśmy się dołożyć drugą warstwę po 10 minutach. Rozprowadziliśmy ją również za pomocą gąbeczki. Tak zaimpregnowany blat i front pozostaw do wyschnięcia na 12 godzin.
Krok 5 – złóż szafkę
Ten krok to sama przyjemność i frajda. Po wyschnięciu możesz poskładać szafkę i zachwycać się przepięknym efektem.
Nasza wskazówka: Produkty z oferty Jeger, jak emalia do drewna i metalu i lakierobejca są bardzo mocne i trwałe, dlatego nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia lakierem.