Odnawiaj!
Jeśli śledzisz naszego bloga, to z pewnością wiesz, że zawsze zachęcamy do odnawiania przedmiotów, które już masz w domu, nie zaś do kupowania nowych. Działanie w duchu zero waste przynosi wiele korzyści – zyskujesz nowy mebel i minimalizujesz generowanie odpadów. Aby zmienić wygląd danej rzeczy, najprościej ją przemalować – oczywiście, jeśli jest nieuszkodzona i zdatna do dalszego użytkowania.
W klimacie vintage
Nasza komoda vintage jest dość duża i masywna. Wyglądała trochę ciężko, pokryta drewnianym fornirem w ciemnym wybarwieniu. Dlatego postanowiliśmy diametralnie ją odnowić – przemalowaliśmy korpus szafki na jasny, kremowy kolor. Usunęliśmy warstwę ciemnego lakieru z blatu i drewnianych elementów szuflad, aby odzyskać barwę naturalnego drewna. Ze starej wersji zachowaliśmy ozdobne, złote gałki z floralnym motywem, które pięknie zdobią szuflady. Dzięki tej przemianie komoda zyskała zupełnie nowy wygląd i teraz świetnie wpisuje się w rozmaite aranżacje, np. w stylu rustykalnym, skandynawskim czy sielskim cottage. Sprawdź, jak przebiegła renowacja i wykonaj ją sam/a!
To ci się przyda
Chociaż tym razem lista produktów jest trochę dłuższa, to nie martw się – ich użycie jest bardzo proste!
- Jeger Millennium Emalia do drewna i metalu Semi Mat kolor IS 0183 (Paleta Jeger)
- Jeger Lakierobejca Natur kolor 6
- szlifierka oscylacyjna
- pistolet malarski (Wagner)
- papier ścierny o gradacji 80-120
- ściereczka z mikrofibry
- gąbka ścierna
- benzyna ekstrakcyjna
- skrobak do drewna
Usuń starą powłokę
Zacznij od ściągnięcia starej powłoki z blatu, drewnianych elementów w szufladach i nóżek. Z pomocą przyjdzie ci skrobak do drewna.
Wygładź powierzchnię
Jeśli pozbyłeś/aś się starego lakieru, przejdź do wygładzenia powierzchni. Sięgnij po szlifierkę oscylacyjną i papier ścierny o gradacji 80-120. Ustaw szlifierkę na niskie obroty i szlifuj zgodnie z usłojeniem forniru – tym sposobem nie uszkodzisz materiału.
Jeśli użyłeś/aś już papieru o gradacji 120, przejdź do wodowania drewna. Przetrzyj wcześniej wyszlifowane elementy mokrą ściereczką z miękkiej mikrofibry. Nawilżone drewno pozostaw do wyschnięcia. Dzięki takiej technice włoski w drewnie podniosą się, a następnie będzie można je wygładzić papierem ściernym o gradacji 180. Aby wygładzić resztę powierzchni mebla, użyj gąbki ściernej i papieru ściernego o gradacji 180. Całość oczyść i odtłuść za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.
Aplikuj warstwę Emalii do drewna i metalu
Przygotuj farbę do malowania: Emalię do drewna i metalu przelej przez moskitierę, a następnie do opakowania 0,75 l dolej 150 ml wody. Aby malowanie poszło sprawnie i precyzyjnie, użyj pistoletu malarskiego. Moc silnika ustaw na maxa, a podajnik farby na poziom 3 – ustawienia podajemy dla pistoletu malarskiego Wagner z płaską dyszą. Zaaplikuj dwie cienkie warstwy farby, pomiędzy malowaniem warstw, pozostaw powierzchnię do wyschnięcia na ok. 4 godziny.
Maluj Lakierobejcą Natur
Jeśli emalia się utwardziła, możesz aplikować Lakierobejcę Natur. Produkt zaaplikuj za pomocą zmywaka kuchennego – staraj się nanosić farbę dosyć równomiernie, a nadmiar ściągnij ścierką z mikrofibry.I już! Jak ci się podoba twoja nowa komoda? Nie do poznania prawda?