Lamele dekoracyjne to prawdziwy wnętrzarski hit ostatnich miesięcy. Co prawda najczęściej są stosowane jako wykończenie ścian, ale nie jest to ich jedyne zastosowanie. 😉 Tak naprawdę wszystko zależy od twoich potrzeb i wyobraźni! Na pewno widziałaś/eś lamele w roli ozdobnego materiału na meblach: korpusach szafek i komód. Wyglądają świetnie, prawda? Dziś razem z nami możesz w ten sam sposób udekorować swój mebel! 🙂


Lamele to cienkie, elastyczne listewki, które umieszczone obok siebie tworzą trójwymiarową powierzchnię. Meble ozdobione lamelami to jeden z najnowszych trendów – ich oryginalny i nowoczesny wygląd pasuje do wielu stylów dekoracyjnych. Jeśli chcesz dobrać odpowiedni kolor, weź pod uwagę wystrój swojego wnętrza – lamele powinny tworzyć harmonijną kompozycję z pozostałymi elementami i kolorystyką. Możesz wprowadzić delikatny kontrast między barwą ścian i kolorem zastosowanych lameli.
Brzmi dobrze, a wygląda jeszcze lepiej! Jedynym minusem takich mebli jest spory koszt. Ale dla Ciebie nie musi to być przeszkodą w wejściu w posiadanie takiego pięknego mebla. 😉 Wystarczy, że razem z nami odnowisz np. starą szafkę nocną. Zobacz, jak wykonać to zadanie!

To Ci się przyda.
To Ci się przyda.
Farba kredowa Jeger.
Farba kredowa Jeger.
Wypełnij ubytki w fornirze.
Wypełnij ubytki w fornirze.

To ci się przyda

Farba Kredowa, kolor Oriental
Lakier Matowy do Farby Kredowej
Lakierobejca Charm, kolor Bezbarwny
– Mieszadełka drewniane
– Dwuskładnikowa szpachlówka samochodowa
– Szlifierka oscylacyjna
– Kostka szlifierska
– Papiery ścierne o gradacji: 120, 240, 320, 1000, 2500
– Benzyna ekstrakcyjna
– Skrobak do drewna
Wałek z mikrofibry
– Zmywak kuchenny

Szpachlę pozostaw na 2 godziny do wyschnięcia.
Szpachlę pozostaw na 2 godziny do wyschnięcia.
Przeszlifuj powierzchnię szafki.
Przeszlifuj powierzchnię szafki.
Odtłuść i odpyl blat.
Odtłuść i odpyl blat.

Wypełnij ubytki w fornirze

Pracę zacznij od wypełnienia ubytków w uszkodzonym fornirze. Do tego celu użyj dwuskładnikowej szpachlówki samochodowej. W miejsca ubytków nanieść grubszą warstwę szpachli i pozostaw ją do wyschnięcia na ok. 2 godziny.

Wygładź lamelki papierem ściernym.
Wygładź lamelki papierem ściernym.
Użyj kleju na gorąco.
Użyj kleju na gorąco.
Przyklej lamelki na front.
Przyklej lamelki na front.

Wygładź powierzchnię na korpusie i nóżkach

Przejdź do wygładzenia powierzchni. Miejsca, w których została zaaplikowana szpachla, przeszlifuj szlifierką oscylacyjną i papierami ściernymi o gradacji 120-240. Korpus i pozostałą część szafki wygładź ręcznie kostką szlifierską i papierami ściernymi o gradacji 120-240. Ściągnij starą powłokę z nóżek używając skrobaka do drewna. Następnie przeszlifuj je papierami o gradacji 120-240. Przed malowaniem dokładnie oczyść powierzchnię korpusu szafki z kurzu i odtłuść ją benzyną ekstrakcyjną.

Do malowania użyj wałka z mikrofibry.
Do malowania użyj wałka z mikrofibry.
Nałóż dwie cienkie warstwy farby kredowej Jeger.
Nałóż dwie cienkie warstwy farby kredowej Jeger.
Pozostaw do wyschnięcia na 4 godziny.
Pozostaw do wyschnięcia na 4 godziny.

Pomaluj korpus szafki

Na korpus szafki nanieś dwie cienkie warstwy Farby Kredowej w wybranym kolorze – u nas był to odcień Oriental. Użyj wałka z mikrofibry. Jeśli chcesz uzyskać bardzo gładki finisz, pomiędzy aplikacją pierwszej i drugiej warstwy, wygładź powierzchnię papierem ściernym o gradacji 1000. Pozostaw do wyschnięcia na ok. 4 godziny.

Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 3.
Efekt końcowy 3.

Zabezpiecz powierzchnię lakierem

Jeśli farba kredowa przeschła, możesz przejść do kolejnego kroku: zabezpieczenia powierzchni. Wałeczkiem z mikrofibry nanieś na powierzchnię jedną warstwę Lakieru Matowego do Farby Kredowej.

Zamocuj lamele

Teraz możesz zająć się ozdobieniem szafki lamelkami – przyklej je na fronty szuflad. Zanim to zrobisz wygładź listewki z każdej strony papierem ściernym o gradacji 120 – dzięki temu będą lepiej trzymać się frontów. Użyj kleju na gorąco i zamocuj pierwsze lamele, które utworzą wzór. Pozostałe listewki docinaj na bieżąco nożykiem i przyklejaj na klej na gorąco. Na koniec podetnij wystające lamele i wygładź boki szlifierką z papierem ściernym o gradacji 120. Sklejone fronty pozostaw do utwardzenia na ok. 1 godzinę.

Oczyść powierzchnię i pomaluj Lakierobejcą Charm

Kiedy klej się utwardzi, wygładź fronty szafki papierami ściernymi o gradacji 120-320. Dokładnie odpyl i odtłuść powierzchnię. Na udekorowane fronty i nóżki nanieś dwie cienkie warstwy Lakierobejcy Charm. Użyj zmywaka kuchennego. Pomiędzy malowaniem warstw przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym o gradacji 2500. Następnie skręć szafkę.

Szafka gotowa! Tworząc wnętrze z nową szafką, nie zapomnij o zielonych roślinach doniczkowych i świeżych kwiatach – pięknie łączą się z drewnem. 🙂