Urządzenie pokoiku dla nowego członka rodziny to nie lada wyzwanie. Dlatego dziś w naszym tutorialu zajęliśmy się meblem, jakiego jeszcze u nas nie było – starą kołyską, wykonaną z wikliny. Dawniej w języku potocznym kołyski nazywano kolibeczkami lub kolebkami, a na Mazowszu klapami lub klapcami. Nie wiemy, ile nasz eksponat ma dokładnie lat, ale z pewnością jest to przedmiot z historią, który jeszcze długo posłuży w dziecięcym pokoiku. Zobacz, w jaki sposób odnowiliśmy wiklinową kołyskę i zmieniliśmy kolor boazerii na ścianie. Wszystko po to, aby stworzyć piękne miejsce dla malucha.


Idea odnawiania i przerabiania starych mebli z roku na rok jest coraz popularniejsza. Nic dziwnego – niesie za sobą wiele korzyści ekologicznych, finansowych i daje ogromną satysfakcję. Odświeżać możesz także przedmioty z wikliny. Jeśli chcesz zmienić ich kolor, śmiało przemaluje je – wystarczy odpowiednia farba. Wiklina to naturalny surowiec, który będzie idealnym dodatkiem do eklektycznego wnętrza, ale najlepiej wpisze się w stylistykę rustykalną, boho i shabby chic.

To Ci się przyda.
To Ci się przyda.
Odtłuść powierzchnię kołyski.
Odtłuść powierzchnię kołyski.
Użyj pistoletu malarskiego.
Użyj pistoletu malarskiego.

To ci się przyda

Dla pełnego sukcesu twoich prac renowacyjnych, zgromadź w jedno miejsce wszystko, czego potrzebujesz do poniższych czynności.
– Jeger Emalia do drewna i metalu, kolor nr 0184
– Jeger Emalia do drewna i metalu, kolor nr 0135
Wałek z mikrofibry
– Boazeria drewniana
– Papier ścierny o gradacji 320 i 2000

Jeger Emalia do drewna i metalu.
Jeger Emalia do drewna i metalu.
Efekt końcowy nr 1.
Efekt końcowy nr 1.
Efekt końcowy nr 2.
Efekt końcowy nr 2.

Przygotuj powierzchnię kołyski

Całą powierzchnię kołyski odtłuść benzyną ekstrakcyjną. Jeśli elementy wymagają wygładzenia, przeszlifuj je papierem ściernym o gradacji 320. Następnie, jak zawsze przy tego typu czynnościach, odpyl i odtłuść powierzchnię.

Efekt końcowy nr 3.
Efekt końcowy nr 3.
Efekt końcowy nr 4.
Efekt końcowy nr 4.
Efekt końcowy nr 5.
Efekt końcowy nr 5.

Nanieś Emalię do drewna i metalu

Pistoletem malarskim zaaplikuj Emalię do drewna i metalu. Przed malowaniem odpowiednio przygotuj produkt: w pierwszej kolejności przecedź farbę przez moskitierę, a następnie dolej wody. Do opakowania 0,75 l dodaj ok. 10/15% wody. Całość dokładnie wymieszaj. Staraj się rozprowadzać farbę równomiernie – tak, aby na powierzchni nie powstały zacieki. Pamiętaj, żeby pomiędzy malowaniem warstw delikatnie wygładzić powierzchnię papierem ściernym o gradacji 2000. Teraz możesz nanieść drugą warstwę emalii.

Odśwież starą boazerię

Kiedy świeżo pomalowana kołyska podsycha, możesz przejść do odświeżenia starej boazerii. Tak samo jak w przypadku kołyski, nanieś na powierzchnię dwie cienkie warstwy farby. Jeśli chcesz uzyskać gładszy finisz, pamiętaj o wygładzeniu pomiędzy malowaniem warstw. Każdą z nałożonych warstw pozostaw na ok. 2 godziny do wyschnięcia.

I gotowe! Tak oto niewielkim nakładem finansowym, ale sporą dawką kreatywności, udało nam się stworzyć wyjątkowo przytulne miejsce. 🙂