Z pewnością przeglądając Instagram zauważyłaś, że od jakiegoś czasu we wnętrzach królują wykończenia, które naśladują zużyte powłoki, nadszarpnięte zębem czasu. Wszystko za sprawą popularnego stylu wabi-sabi, inspirowanego japońskim pięknem przemijania. W wabi-sabi rzeczy i wnętrza są dalekie od doskonałości. Piękne za to są niedoskonałe powierzchnie i faktury, jak rdza, patyna czy stare spękane drewno. Dzięki nim twoje wnętrze będzie zarazem surowe i przytulne. Co powiesz na nietypowe wykończenie ściany z efektem rdzy?
Zobacz jak świetnie wygląda w lofotowych, industrialnych i nowoczesnych wnętrzach i może wkrótce u ciebie?


Chociaż na pierwszy rzut oka urządzenie wnętrza w stylu wabi-sabi może wydawać ci się trudne, to wcale takie nie jest 😉 Nie musisz szukać starego suchego drewna, aby zrobić z niego stolik (choć oczywiście, jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką takiego surowca, to możemy ci tylko zazdrościć 😉) ani montować na ścianie zardzewiałej blachy. Jeśli znudziły ci się już loftowe wnętrza ze ścianami z cegły i betonu, sięgnij po Jeger Oxyd – efekt pozwalający uzyskać imitację rdzy.

Efekt dekoracyjny Oxyd, co to właściwie jest?

Zastanawiasz się, czy całość nie będzie wyglądać nieco sztucznie? Bez obaw! Efekt rdzy na ścianie jest bardzo naturalny, nawet z bliska. A wszystko dzięki gamie czterech, dedykowanych dla tego efektu, produktów. Nie obawiaj się – metamorfoza ściany jest szybka i prosta, bo wykonasz ją w ciągu jednego weekendu, a zmiana naprawdę diametralna 😊 Nie ma na co czekać, do dzieła!

Potrzebne produkty i narzędzia.
Potrzebne produkty i narzędzia.
Dokładnie wymieszaj podkład przed nakładaniem.
Dokładnie wymieszaj podkład przed nakładaniem.
Przygotowanie do aplikacji podkładu.
Przygotowanie do aplikacji podkładu.

To ci się przyda

Nasza pierwsza zasada, kiedy przystępujemy nawet do najmniejszej renowacji, majsterkowania czy malowania, to: wszystko mieć pod ręką. Więc, jeśli tak jak my, nie lubisz biegać po domu w poszukiwaniu wałka, kiedy właśnie wymieszałaś farbę, zgromadź wszystkie potrzebne produkty i narzędzia w jednym miejscu 😉 Do metamorfozy ściany przydadzą ci się:
podkład pod efekt – Jeger Oxyd Primer
efekt dekoracyjny imitujący rdzę Jeger Oxyd
preparat aktywujący do efektu rdzy Jeger Oxyd Aktywator
lakier zabezpieczający Oxyd Protector
– wałek z mikrofibry
– paca do efektów dekoracyjnych
– kuweta malarska.

Nakładanie podkładu na ścianę.
Nakładanie podkładu na ścianę.
Efekt dekoracyjny należy nakładać pacą.
Efekt dekoracyjny należy nakładać pacą.
Aplikacja produktu.
Aplikacja produktu.

Przygotuj ścianę i aplikuj podkład

Przed odnowieniem ściany zdejmij z niej wszystkie dekoracje, jeśli są na niej włączniki gniazdka – możesz je zdemontować. Dokładnie oczyść powierzchnię, jeśli są na niej jakieś niedoskonałości lub ubytki, zaszpachluj je szybkoschnącą szpachlą. Wszystkie krawędzie, gdzie efekt rdzy będzie stykał się z sufitem, innymi ścianami lub meblami, zabezpiecz taśmą malarską. Na tak przygotowaną ścianę nałóż wałkiem jedną warstwę podkładu Oxyd Primer. Odczekaj 4 godziny aż wyschnie.

Wałek w dłoń, czyli nałóż efekt

Następnie pacą nałóż efekt dekoracyjny Oxyd do ścian. Zwróć uwagę, żeby warstwa była bardzo cienka, ale w pełni pokrywała ścianę. Pozostaw na ok. 8 godzin i aplikuj drugą bardzo cienką warstwę. Poczekaj aż wyschnie następne 8 godzin.

Efekt dekoracyjny Oxyd aplikuj cienką warstwą.
Efekt dekoracyjny Oxyd aplikuj cienką warstwą.
Spryskaj powierzchnię aktywatorem nierównomiernie - plamami.
Spryskaj powierzchnię aktywatorem nierównomiernie - plamami.

Aktywuj rdzę

Po wyschnięciu drugiej warstwy użyj aktywatora. Spryskaj powierzchnię nierównomiernie (plamami), tak aby powłoka rdzy wyglądała naturalnie. Poczekaj 4 godziny – dopiero po wyschnięciu farby efekt rdzy będzie widoczny. Jeśli rdzy jest zbyt mało możesz ponownie użyć aktywatora i stworzyć kolejne rdzawe plamy aż do uzyskania zadowalającego efektu. Dasz radę! 😊

Zabezpiecz powierzchnię

Po ostatnim użyciu aktywatora odczekaj 24 godziny i nałóż wałkiem warstwę lakieru Oxyd Protector – skutecznie zabezpieczysz powierzchnię. Kiedy ściana jest jeszcze mokra usuń taśmę malarską. Czas schnięcia lakieru to ok. 4 godziny.
I jak? Prawda, że spora zmiana? 😊 Aby podkreślić styl wabi-sabi zestaw barwę ściany z akcesoriami z naturalnego drewna, lnu czy ceramiki, najlepiej w kolorach ziemi.

Po 24 godzinach nałóż wałkiem lakier zabezpieczający powierzchnię.
Po 24 godzinach nałóż wałkiem lakier zabezpieczający powierzchnię.
Lakier Oxyd Protector aplikuj wałkiem.
Lakier Oxyd Protector aplikuj wałkiem.
Efekt końcowy - Jeger Oxyd.
Efekt końcowy - Jeger Oxyd.