Nie ma jednego przepisu na dobrze urządzone mieszkanie czy dom – wszystko zależy od tego, w jakim wnętrzu czujesz się dobrze. 😉 Jeśli czujesz, że wszystko w nim nie musi być idealne i zapięte na przysłowiowy, ostatni guzik, może spodoba ci się styl wabi-sabi. Sprawdź nasz wpis – dowiesz się, jak odrestaurować drewniany stelaż kanapy i klimatycznie ją postarzyć, zgodnie z tą tradycyjną, japońską estetyką.


Wabi-sabi to filozofia projektowania wnętrz, w której liczy się odnajdywanie piękna w nieperfekcyjnych przedmiotach i akceptacja niedoskonałości. Życie w rytmie wabi-sabi płynie w harmonii i blisko natury, w prostocie i pogodzeniem się z nieuchronnym upływem czasu. Jeśli czujesz, że takie podejście jest ci bliskie, urządź swoje wnętrze właśnie w tym przytulnym klimacie. Sięgnij po naturalne tkaniny i materiały, jak drewno, beton (lub któryś z efektów betonu Jeger). Przydadzą ci się meble z duszą – nadszarpnięte zębem czasu, np. kanapa, której poduszki są już dość ugniecione od wygodnego siedzenia podczas długich rozmów z przyjaciółmi, stary stolik z blatem „udekorowanym” niezliczonymi śladami kubków kawy, lekko zniszczone ściany itp.

Rozpocznij od rozkręcenia stelaża.
Rozpocznij od rozkręcenia stelaża.
Sofa przed renowacją.
Sofa przed renowacją.
To CI się przyda.
To CI się przyda.

Słowem: wszystko, co nieidealne i niedokończone świetnie odnajdzie się w tej stylistyce. A jeśli nie masz takich mebli, możesz zastosować metodę odnawiania przedmiotów, które już masz, przez postarzanie. 😉 Sprawdź, to proste!

Ściągnij stary lakier.
Ściągnij stary lakier.
Użyj szlifierki oscylacyjnej.
Użyj szlifierki oscylacyjnej.

To ci się przyda

Lakierobejca Charm, kolor Dąb rustykalny
– Zmywak kuchenny
– Pędzel półsyntetyczny
– Papier ścierny o gradacjach: 80, 120, 320

Wygładź powierzchnię.
Wygładź powierzchnię.
Odtłuść powierzchnię.
Odtłuść powierzchnię.
Do malowania użyj Lakierobejcy Jeger.
Do malowania użyj Lakierobejcy Jeger.

Przygotuj stelaż do malowania

Pracę rozpocznij od rozkręcenia stelaża i wszystkich elementów. Ściągnij starą powłokę lakieru lub farby. Użyj szlifierki oscylacyjnej i papierów ściernych o odpowiednich gradacjach. Zacznij od papieru ściernego o gradacji 80, następnie sięgnij po 120 i na koniec wygładź powierzchnię papierami 180 i 320. Całość standardowo odpyl i odtłuść benzyną ekstrakcyjną. Pamiętaj, żeby odczekać aż benzyna w pełni odparuje. Powierzchnia odpowiednio przygotowana do malowania powinna być czysta i sucha.

Użyj zmywawka.
Użyj zmywawka.
Nanieś dwie warstwy Lakierobejcy Jeger.
Nanieś dwie warstwy Lakierobejcy Jeger.
Skręć wszystkie elementy.
Skręć wszystkie elementy.

Maluj Lakierobejcą Charm

Teraz możesz wykonać następną czynność, czyli rozpocząć malowanie. Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę i aplikację produktu, przed nałożeniem farby na powierzchnię, wymieszaj Lakierobejcę z wodą. Dzięki temu produkt będzie odpowiednio rozwodniony i lepiej rozprowadzi się na dekorowanej powierzchni. W zależności od tego, jaki odcień chcesz uzyskać – bardziej bądź mniej intensywny, nanieść jedną lub dwie warstwy Lakierobejcy. Do tego celu użyj zmywaka kuchennego i pędzla. Lakierobejcę pozostaw do wyschnięcia na ok. 2 godziny.

Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 3.
Efekt końcowy 3.

Twoja nowa sofa w starym stylu jest już gotowa! Teraz spokojnie wypocznij, zapomnij o dążeniu do perfekcji, skupiając na autentyczności i prostocie. 🙂