Nie pierwszy raz na naszym blogu piszemy o meblach z PRL-u. Warto zwrócić na nie uwagę, nie tylko dlatego, że często zalegają w piwnicy, ale przede wszystkim ze względu na porządne wykonanie i przykuwający oko design. To meble bardzo wytrzymałe, po przejściach – „świadkowie” nie tylko zmian społecznych, ale i tych we wnętrzach. 😉 Czasami wystarczy dany model tylko delikatnie odświeżyć, innym razem potrzebna jest większa metamorfoza. Mamy do nich sentyment, a ty? Wykonaj renowację razem z nami i przekonaj się!


Renowacja naszej szafki wymagała trochę zaangażowania, czasu i pracy, ale efekt końcowy był wart każdej poświęconej godziny. Zerknij na nasz tutorial poniżej – znajdziesz w nim opis każdego etapu odnawiania mebla. W tym dokładny instruktaż pokazujący, jak usunąć stary lakier z powierzchni szafki. To wcale nie jest trudne, do dzieła!

To ci się przyda

Przed malowaniem.
Przed malowaniem.
Ściągnięcie starego lakieru.
Ściągnięcie starego lakieru.
Ściągnięcie starego lakieru
Ściągnięcie starego lakieru

Etap I. Przygotowanie powierzchni

Krok 1. Pozbądź się starego lakieru z szafki

Zacznij od ściągnięcia starego lakieru z powierzchni. Do tego celu użyj środka do rozpuszczania starych powłok. Pozostaw preparat na powierzchni na ok. 5-10 minut, jednocześnie sprawdzając czy lakier się nie rozpuszcza.

Ściągnięcie starego lakieru.
Ściągnięcie starego lakieru.
Wygładź powierzchnię.
Wygładź powierzchnię.
Wypełnij ubytki.
Wypełnij ubytki.

Krok 2. Oczyść powierzchnię

Za pomocą szpachelki zbierz starannie resztki materiału. Powierzchnia musi być dokładnie oczyszczona, ponieważ jeśli pominiesz jakiś jej fragment, może w tym miejscu powstać odbarwienie nie do usunięcia.

Aplikuj Emalię do drewna i metalu Jeger.
Aplikuj Emalię do drewna i metalu Jeger.
Aplikuj Emalię do drewna i metalu Jeger.
Aplikuj Emalię do drewna i metalu Jeger.
Aplikuj Lakierobejcę Jeger.
Aplikuj Lakierobejcę Jeger.

Krok 3. Osusz mebel

Po ściągniętym żelu dodatkowo wyszoruj oczyszczoną powierzchnię zmywakiem kuchennym i letnią wodą z płynem. Całość pozostaw do wyschnięcia na ok. 20 minut. To, jak szybko powierzchnia wyschnie, zależy też od od wentylacji w pomieszczeniu, w jakim pracujesz.

Wybraliśmy kolor Charm Lakierobejcy.
Wybraliśmy kolor Charm Lakierobejcy.
Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 2.

Krok 4. Wygładź powierzchnię

Jeśli woda już odparowała, przejdź do wygładzenia powierzchni. Zacznij od papieru ściernego o gradacji 120, następnie odtłuść powierzchnię: kiedy włoski z drewna się podniosą, ścinaj je papierem ściernym o gradacji 180. Dla lepszego finiszu najpierw użyj papieru 180, potem sięgnij po papier 320 i 2000, które sprawią, że szlifowana powierzchnia będzie maksymalnie gładziutka. Ważna kwestia: pamiętaj, aby szlifować papierem ściernym zgodnie z usłojeniem forniru. W ten sposób nie uszkodzisz go ani nie zarysujesz.

Etap II. Wypełnienie ubytków

Krok 1. Wybierz odpowiedni produkt

Kiedy powierzchnia jest już wygładzona, możesz zacząć wypełniać mniejsze ubytki w fornirze. Jeśli chcesz pozostawić naturalne wykończenie drewna z delikatnym zabarwieniem, użyj masy szpachlowej – w tym przypadku kitu do drewna. Kit to produkt, który jest dostępny w różnych kolorach, dzięki czemu z łatwością możesz dobrać barwę masy do odcienia drewna. Dodatkowo idealnie łączy się z lakierobejcami  i lakierami do mebli tworząc na powierzchni równomierne krycie.

Krok 2. Aplikuj masę

Masę pozostaw do wyschnięcia na ok. 20 minut, następnie wypoleruj ją papierem ściernym o gradacji 320.

Etap III. Wykonaj nóżki do szafki

Nasz mebelek niestety nie posiadał nóżek, dlatego należało je dorobić. Jeśli ty również musisz wykonać nóżki, wykonaj je z belki sosnowej, rysując na niej odpowiedni wzór. Za pomocą ukośnicy i wyrzynarki wytnij nowe nóżki. Jeśli chodzi o wygładzenie, postępuj tak samo jak w przypadku gładzenia forniru. Zacznij od papieru 120, następnie sięgnij po gradacje 180 oraz 320 i wykończ papierem 2000.

Etap IV. Pomaluj szafkę

Kiedy wszystkie stolarskie prace masz za sobą, czas na malowanie!

Krok 1. Aplikuj Emalię do drewna i metalu

Zacznij od środka szafeczki. Boki szafki oklej taśmą malarską precyzyjną, dzięki takiemu zabezpieczeniu nie pozalewasz boków. Małym pędzelkiem nałóż dwie cienkie warstwy Emalii do drewna i metalu. Pamiętaj o szlifowaniu pomiędzy malowaniem warstw, które pozwoli ci uzyskać bardzo gładki finisz produktu. Do wygładzenia powierzchni najlepiej sprawdzi się papier o gradacji 2000.

Krok 2. Przygotuj produkty i akcesoria do zabejcowania forniru

Jeśli emalia się utwardziła, wykonaj kolejną czynność: zabejcuj fornir. Do aplikacji przyda ci się zmywak kuchenny i ściereczka z mikrofibry. Aby ułatwić sobie malowanie Lakierobejcą Charm, przed aplikacją na powierzchnię, dolej do produktu letniej wody i dokładnie wymieszaj. To sprawi, że Lakierobejca będzie idealnie rozprowadzać się na powierzchni.

Krok 3. Aplikuj Lakierobejcę Charm

Zaaplikuj dwie cieniutkie warstwy zgodnie z usłojeniem drewna. Ewentualny nadmiar produktu ściągaj na bieżąco miękką ściereczką z mikrofibry. To, ile warstw zaaplikujesz, zależy od ciebie. Jeśli chcesz, żeby odcień był ciemniejszy – nanieś dwie warstwy, jeśli wolisz delikatniejszy efekt – zaaplikuj jedną warstwę. Warto zwrócić uwagę, że duży wpływ na kolor ma również odcień drewna. Dlatego najlepiej przed aplikacją wykonaj test na mniejszym kawałku drewna, który jest mniej widoczny i dopasuj efekt końcowy do swoich upodobań. 🙂

Jeśli chcesz, żeby twoja szafka wyglądała jeszcze bardziej zjawiskowo – zamontuj nowe gałki. My wybraliśmy pięknie zdobione w kolorze starego złota i klimacie Orientu.

Gotowe! To jedna z bardziej pracochłonnych, meblarskich metamorfoz na naszym blogu, ale piękny efekt końcowy potrafi wynagrodzić wszelkie trudy, prawda? 🙂