Początki wielkiej popularności toaletki sięgają XVIII wieku, kiedy to wymyślony przez Francuzów mebel podbił serca dam na całym świecie. Z czasem toaletka stała się absolutnym must have wyposażenia pokoju każdej kobiety. Do tego stopnia, że podobno nawet czekająca na swoją egzekucję Maria Antonia poprosiła o nią w celi. Dziś nadal chętnie umieszczamy ją we wnętrzach – pomaga uporządkować kosmetyki i dodatki oraz wykonać makijaż. Jest też po prostu piękną ozdobą sypialni lub łazienki. Doskonale sprawdzi się we wnętrzach w stylu klasycznym, ale też w nowoczesnym, jak skandynawski. Zobacz jak, krok po kroku, samodzielnie odmalować własną toaletkę, podkreślając jej rustykalny charakter.


Dekoracja mebla w stanie surowym nie jest trudna. Pamiętajmy jednak, że aby osiągnąć wymarzony efekt, pracę musimy wykonać z sercem i wyjątkową precyzją. Nasza toaletka wykonana jest z drewna i nawiązuje do tradycyjnego, dawnego stylu rodem z romantycznej Francji. Misternie wykonane cienkie, gięte nogi, finezyjnie zdobione szuflady oraz masywny blat wymagały odpowiedniego podkreślenia w duchu vintage. Zdecydowaliśmy się na pomalowanie farbą kredową Jeger Rustic, Styl Mebli Skandynawski, w kolorze Kamień i zabezpieczenie lakierem Jeger Extra Mat. Do toaletki dobraliśmy mosiężne, postarzane uchwyty, które zamontowaliśmy po wykonaniu wszystkich prac renowacyjnych.

  • Oczyszczenie powierzchni

Przy meblach z surowego drewna pierwszym krokiem powinno być dokładne wyrównanie całej powierzchni. Dlatego też zaczęliśmy od delikatnego przeszlifowania drewna, co pomogło nam usunąć i wygładzić niedoskonałości powstałe w procesie produkcji. Do tego celu najlepiej użyć najpierw grubego papieru o gradacji 40-60, a następnie wykończyć papierem o grubości 150-200. Kiedy powierzchnia uzyska pożądaną gładkość, dokładnie ją odpylamy. Dzięki temu farba nie zostanie zanieczyszczona drobinkami drewna.

 

Toaletka w surowym stanie.
Toaletka w surowym stanie.
Odpylanie.
Odpylanie.
Malowanie - kolor: Kamień.
Malowanie - kolor: Kamień.
 

  • Malowanie

Kiedy powierzchnia jest już wygładzona, a zanieczyszczenia usunięte, możemy przejść do następnego etapu – malowania. Nakładamy farbę kredową z serii Jeger Rustic, Styl Mebli Skandynawski w kolorze Kamień, która pozwoli za pomocą przecierki uzyskać efekt postarzenia, zgodnie ze stylem shabby chic. Pamiętajmy, aby aplikować ją wzdłuż słojów drewna. W naszej toaletce pomalowaliśmy tylko nóżki i korpus, natomiast blat utrzymaliśmy w naturalnym kolorze.

 

Nakładanie farby Jeger Rustic.
Nakładanie farby Jeger Rustic.
Aplikacja farby wzdłuż słojów.
Aplikacja farby wzdłuż słojów.
Malowanie - zdjęcie 1.
Malowanie - zdjęcie 1.
 

  • Lakierowanie

Następnie całość zabezpieczamy lakierem Jeger Extra Mat, przeznaczonym do drewna i mebli. Ważne, aby aplikację lakieru wykonać za pomocą nowego, wcześniej nieużywany pędzla. Jeśli zastosujemy już używany, który tylko umyliśmy, lakier rozpuści nam pozostałości niedomytej farby, co może wyglądać nieestetycznie.

 

Malowanie - zdjęcie 2.
Malowanie - zdjęcie 2.
Blat toaletki pozostawiony w naturalnym kolorze.
Blat toaletki pozostawiony w naturalnym kolorze.
 

  • Woskowanie blatu

Ostatni etap to zawoskowanie blatu. Ta metoda doskonale pasuje do mebli postarzanych, rustykalnych i w stylu skandynawskim. Woskowanie wykonujemy za pomocą ściereczki z mikrofibry lub gąbki z porami. Wosk nakładamy okrężnymi ruchami, dokładnie wcierając go w powierzchnię, podkreślając głębię naturalnego koloru drewna. Kiedy wyschnie, nabłyszczamy go tą samą techniką. Jeszcze tylko przykręcamy do szuflad ozdobne rączki i gotowe! Możemy się już cieszyć pięknymi efektami naszej pracy.

 

Efekt finalny - zdjęcie 1.
Efekt finalny - zdjęcie 1.
Efekt finalny - zdjęcie 2.
Efekt finalny - zdjęcie 2.