Kiedyś taboret był meblem wpisanym na stałe we wnętrza polskich mieszkań – zwłaszcza w okresie PRL-u. Po tym czasie został „odstawiony” na kilka dobrych lat. Teraz powraca – i to nie tylko w roli typowo użytkowej, ale również w formie świetnej dekoracji wnętrza. W aranżacjach wnętrzarskich przekroczył już kuchenny próg i wkroczył na salony. 😉 Sięgnij więc po swój stary taboret i razem z nami uczyń z niego prawdziwą vintage perełkę.

Do kuchni, salonu i sypialni

Taboret to naprawdę świetny mebel – sprawdzi się w małej kuchni, gdzie liczy się każdy cm przestrzeni. W parze z niewielkim stolikiem stworzy wyjątkowo urocze połączenie. Możesz też uzupełnić nim stół jadalny – będzie wyglądał lekko i oryginalnie. W tym wypadku egzamin zda taboret z miękką poduszką – zerknij na nasze zdjęcia. 😉

Taboret będzie także świetnym małym stolikiem, który ustawisz obok fotela czy sofy – przyda się, aby postawić na nim filiżankę kawy lub herbaty. Z powodzeniem sprawdzi się również w sypialni jako alternatywa dla klasycznej szafki nocnej – w sam raz na małą lampkę i twoją książkę.

To Ci się przyda.
To Ci się przyda.
Ściągnij starą powłokę. z mebla.
Ściągnij starą powłokę. z mebla.
Użyj do ściągnięcia starej powłoki  szpachelkę.
Użyj do ściągnięcia starej powłoki szpachelkę.

Oryginalny kwietnik

Masz sporo roślin i brakuje ci kwietnika? Wykorzystaj taboret – świetnie odnajdzie się w tej roli, zarówno na tarasie, balkonie, jak i we wnętrzu. Taki kwietnik nie zajmie wiele miejsca i będzie prezentował się wyjątkowo pięknie. Tak jak my możesz wybrać taboret wykonany z naturalnego drewna, który doskonale dopełni styl klasycznych i nowoczesnych aranżacji. Jeśli nie masz pod ręką takiego mebla, poszukaj na aukcjach online lub na pchlim targu – znajdziesz tam prawdziwe skarby za grosze, które przerobisz tak jak ci się podoba. 😉

Wygładź drewno papierem ściernym.
Wygładź drewno papierem ściernym.
Odpyl powierzchnię.
Odpyl powierzchnię.
Do odtłuszczenia użyj benzyny ekstrakcyjnej.
Do odtłuszczenia użyj benzyny ekstrakcyjnej.

To ci się przyda

Lakierobejca Charm, kolor Dąb rustykalny
– Gąbka tapicerska
– Materiał tapicerski
– Ściereczka z mikrofibry
– Żel do usuwania starych powłok farby
– Szpachelka
– Skrobak
– Papiery ścierne o gradacjach: 120, 180, 320
– Ukośnica
– Taker
– Zszywki
– Klej tapicerski

Odtłuść powierzchnię mebla.
Odtłuść powierzchnię mebla.
Lakierobejcę nakładaj ściereczką z mikrofibry.
Lakierobejcę nakładaj ściereczką z mikrofibry.
Przejdź do tapicerowania.
Przejdź do tapicerowania.

Usuń starą powłokę

Metamorfozę standardowo rozpocznij od ściągnięcia z mebla poprzedniej powłoki farby lub lakieru. Grubą warstwę starej farby rozpuść żelem do usuwania powłok. Produkt pozostaw na powierzchni do 15 minut, a następnie całość ściągnij szpachelką. Jeśli zauważysz miejsca, w których żel nie poradził sobie z warstwą farby, ściągnij powłokę skrobakiem.

Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 3.
Efekt końcowy 3.

Wygładź i oczyść powierzchnię

Kiedy powierzchnia jest odpowiednio przygotowana, możesz przejdź do kolejnego etapu: wygładzenia drewna. Do tego celu użyj papierów ściernych o kilku gradacjach: 120, 180, 320. Przed malowaniem pamiętaj, aby starannie oczyścić szlifowaną powierzchnię. Odpyl ją i odtłuść, używając benzyny ekstrakcyjnej.

Efekt końcowy 4.
Efekt końcowy 4.
Efekt końcowy 5.
Efekt końcowy 5.
Efekt końcowy 5.
Efekt końcowy 5.

Pomaluj taboret

Przejdź do malowania. Zaaplikuj dwie cienkie warstwy Lakierobejcy Charm. My wybraliśmy odcień o nazwie Dąb rustykalny – jest ciemniejszy niż pierwotny kolor taboretu, dzięki czemu drewno zyskało szlachetniejszy wygląd. Podczas aplikacji Lakierobejcy pamiętaj, aby zachować odstępy czasowe pomiędzy malowaniem warstw – ok. 2 godziny.

Wykonaj miękkie siedzisko

W międzyczasie, kiedy Lakierobejca podsycha, przejdź do tapicerowania. Resztki deseczki dotnij na ukośnicy. Następnie pod wymiar deski wytnij gąbkę tapicerską. Deskę i gąbkę sklej ze sobą za pomocą kleju tapicerskiego. Na tak przygotowaną powierzchnię naciągnij materiał. Całość zamocuj takerem i zszywkami.