Czujesz sentyment do starych krzeseł po babci i nie zamierzasz się ich pozbywać, nawet jeśli już trochę się popsuły? Upolowałaś/eś na pchlim targu prawdziwe vintage perełki, ale siedziska krzeseł wymagają wymiany? A może po prostu lubisz zmiany i chcesz zamontować tapicerkę z modnym wzorem? Nieważne, jaki masz powód, możesz samodzielnie odnowić krzesła i nadać im nowoczesny design. 🙂 Sprawdź, jak to zrobić!


Wymień tapicerkę samodzielnie – oszczędzisz!

Wykonaj tę metamorfozę razem z nami, a zobaczysz, że od dziś tapicerowanie mebli nie będzie miało dla ciebie tajemnic! 😉 To wcale nie jest trudne, a własnoręcznie wykonana przeróbka będzie dla ciebie nie tylko źródłem satysfakcji, ale i oszczędności. Oczywiście mamy tu na myśli samodzielne tapicerowanie prostych mebli, jak krzesła czy siedziska – obicie dużej sofy czy fotela lepiej zlecić fachowcowi.

Wybierz nowe obicie

Zanim przystąpisz do pracy i rozpoczniesz wymianę obicia, wybierz odpowiedni materiał na nową tapicerkę. Na rynku jest bogaty wybór tkanin – na pewno bez problemu znajdziesz odpowiedni materiał. Pomyśl, jaki kolor i wzór będzie najlepiej komponował się z aranżacją twojego wnętrza lub nowym stylem, jeśli zamierzasz taki wprowadzić. 🙂 My wybraliśmy materiał z odważnym zwierzęcym wzorem. Pięknie prezentuje się z kolorem naturalnego drewna, odnowionego Lakierobejcą Charm w kolorze Dębu rustykalnego. To ważne, aby przy okazji wymiany siedziska, odświeżyć także elementy drewniane. 🙂

To Ci się przyda.
To Ci się przyda.
Lakierobejca Charm Jeger.
Lakierobejca Charm Jeger.
Rozkręć krzesło.
Rozkręć krzesło.

Wymierz materiał

Sprawdź, jaka ilość materiału będzie ci potrzebna – zmierz siedzisko i oparcie. Nasze krzesło wymagało tylko przykrycia siedziska – resztę pozostawiliśmy w pełnym drewnie, dlatego zużyliśmy nieco mniej materiału. Ale, jeśli potrzebujesz także tkaniny na oparcie, weź to pod uwagę. Pamiętaj, aby kupić materiał z pewnym zapasem – dodaj do wymiarów siedziska i oparcia dodatkowe ok. 10 – 15 cm.

Odtłuść każdy drewniany element .
Odtłuść każdy drewniany element .
Pomaluj drewno Lakierobejcą Charm Jeger.
Pomaluj drewno Lakierobejcą Charm Jeger.
Do malowania użyj zmywaka kuchennego.
Do malowania użyj zmywaka kuchennego.

To ci się przyda

Lakierobejca Charm, kolor Dąb rustykalny
– Zmywak kuchenny
– Nowy materiał tapicerski
– Benzyna ekstrakcyjna
– Klej tapicerski w sprayu
– Taker

Tapicerkę przymocuj za pomocą takera.
Tapicerkę przymocuj za pomocą takera.
Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 2.

Rozkręć krzesła

Renowację zacznij od rozkręcenia krzeseł. Następnie powierzchnię każdego drewnianego elementu dokładnie odtłuść benzyną ekstrakcyjną. Jeśli stara powierzchnia jest zaimpregnowana lakierem bezbarwnym, dodatkowo całość wyszlifuj. My pracowaliśmy z surowym drewnem, dlatego pominęliśmy ten etap. 😉 Benzynę pozostaw do odparowania na ok. 10 minut.

Efekt końcowy 3.
Efekt końcowy 3.
Efekt końcowy 4.
Efekt końcowy 4.
Efekt końcowy 5.
Efekt końcowy 5.

Pomaluj krzesła

Na przygotowaną powierzchnię nanieś dwie cienkie warstwy Lakierobejcy Charm w wybranym odcieniu. My zdecydowaliśmy się na kolor Dąb rustykalny, który podkreśla materiał obicia z motywem animal print. Pozostaw do wyschnięcia na ok. 4 godziny.

Zamontuj tapicerkę

Kiedy stelaż krzeseł podsycha możesz zabrać się za tapicerowanie siedzisk. Zacznij od docięcia gąbki pod wymiar deseczki, następnie przyklej ją do powierzchni klejem tapicerskim w sprayu. Pozostaw do wyschnięcia. Na przyklejoną gąbkę nanieś wcześniej docięty materiał. Całość zamontuj zszywkami za pomocą takera.

Gotowe! Krzesła wyglądają jak nowe, prawda? Niby mały akcent, a jednak może wprowadzić widoczną zmianę do wnętrza – wszystko zależy od doboru tkaniny.
A teraz pora na przyjemności, czyli kawkę przy stoliku na nowym krześle!