Odnawiać, przerabiać i odświeżać można każdy mebel – nieważne, czy jest to antyk z historią czy zwykły, współczesny model z sieciówki. Ważny jest stan techniczny mebla – reszta, czyli efekt renowacji, zależy od ciebie. 😉 Czasami wystarczy niewiele, aby zużyty, opatrzony mebel zyskał nowe życie. Spójrz na nasz dzisiejszy instruktaż, w którym pokazujemy, jak wykonać drewniany blat do stolika z Ikei. Zainspiruj się!


Trudno znaleźć osobę, która nie znałaby kompaktowych mebli z Ikei. Też masz w domu jakiś element wyposażenia tej marki, ale chcesz nadać mu niepowtarzalny wygląd? Dobrze trafiłaś/eś – możesz przeprowadzić metamorfozę mebla razem z nami – krok po kroku. My wzięliśmy na warsztat niewielki stolik – bardzo przydatny i praktyczny. Sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, kiedy znajomi wpadają na kawkę i ciastko. 😉 Blat był już dość zniszczony, dlatego postanowiliśmy wyłożyć go drewnianymi deskami – teraz wygląda jak nowy. Jeśli spodobał ci się nasz pomysł, zrealizuj go!

To ci się przyda

Lakierobejca Natur 8
Farba do renowacji, kolor Delikatny platynowy
Podkład Special Primer (opcjonalnie)
– Wałek z mikrofibry
– Zmywak kuchenny
– Stare deski
– Papiery ścierne o gradacjach: 120, 180, 320, 400, 2500
– Pistolet do kleju
– Mocny klej uniwersalny

To Ci się przyda.
To Ci się przyda.
Pomaluj stolik.
Pomaluj stolik.
Aplikuj dwie warstwy farby.
Aplikuj dwie warstwy farby.

Krok 1. Dotnij i wygładź deski

Metamorfozę stolika zacznij od docięcia starych desek – nasze zostały odzyskane z europalety. Jeśli nie masz możliwości pozyskania surowca wtórnego, możesz kupić gotowe deski w sklepie budowlano-remontowym. Następnie przeszlifuj je papierami ściernymi o gradacjach: 120 i 320. Trzymaj się kolejności użycia, aby uzyskać maksymalnie gładki finisz drewna. Po starannym wygładzeniu desek pamiętaj, aby dokładnie odpylić i odtłuścić ich powierzchnię benzyną ekstrakcyjną.

Przytnij deski.
Przytnij deski.
Naklej deski do blatu.
Naklej deski do blatu.
Użyj kleju uniwersalnego.
Użyj kleju uniwersalnego.

Krok 2. Przygotuj stolik do malowania

Kolejny etap to przygotowanie stolika do malowania. Rozkręć wszystkie elementy – ułatwisz sobie malowanie trudno dostępnych miejsc. Przeszlifuj powierzchnię papierami ściernymi o gradacjach: 180, 320 i 400 Całość standardowo odpyl i odtłuść. Jeśli chcesz zwiększyć przyczepność możesz zaaplikować podkład gruntujący Jeger Special Primer.

Przyklej deski do blatu.
Przyklej deski do blatu.
Ściśnij ściskami stolarskimi.
Ściśnij ściskami stolarskimi.
Deski pomaluj Lakierobejcą Natur Jeger.
Deski pomaluj Lakierobejcą Natur Jeger.

Krok 3. Zaaplikuj farbę renowacyjną na stolik

Jeśli już przygotowałaś/eś odpowiednio powierzchnię, możesz zacząć malować stolik. Zaaplikuj dwie cienkie warstwy Farby renowacyjnej. Użyj wałeczka z mikrofibry. Każdą z warstw pozostaw do wyschnięcia na ok. 4 godziny.

Nałóż dwie cienkie warstwy.
Nałóż dwie cienkie warstwy.
Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 2.

Krok 4. Zamontuj deski

Jeśli masz pewność, że dekorowana powierzchnia jest już w pełni utwardzona, zabierz się za montaż desek na starym blacie. Do tego celu przyda ci się pistolet do kleju oraz mocny klej uniwersalny. Na powierzchnię nanieś grubą warstwę produktu i zamocuj deski. Całość dociśnij ściskami stolarskimi i ciężkimi przedmiotami – my wykorzystaliśmy do tego celu nasze produkty. 😉 Pozostaw do wyschnięcia, najlepiej na całą noc.

Efekt końcowy 3.
Efekt końcowy 3.
Efekt końcowy 4.
Efekt końcowy 4.
Efekt końcowy 5.
Efekt końcowy 5.

Krok 5. Pomaluj nowy blat Lakierobejcą Natur

Następnego dnia: ściągnij ściski i ciężkie elementy z nowego blatu i rozpocznij malowanie. Zmywakiem kuchennym nanieś na powierzchnię dwie cienkie warstwy Lakierobejcy Natur – pamiętaj, aby aplikować produkt wzdłuż słojów. Jeśli po nałożeniu pierwszej warstwy, poczujesz pod dłonią bardzo chropowatą powierzchnię (włoski z drewna się podniosą) – wygładź ją papierem o gradacji 2500. Dzięki temu pozbędziesz się nierówności. Pierwszą warstwę Lakierobejcy pozostaw do wyschnięcia na ok. 1 godzinę. Natomiast drugą – na ok. 4 godziny.

Praca zakończona, a twój stolik gotowy! Pora go wypróbować. 🙂