Zastanawiałaś się, czy oglądanie seriali na Netflixie w zimowe wieczory może dać ci jeszcze więcej frajdy? Tak – wystarczy, że odnowisz swoją szafkę pod telewizor, a przyjemność na pewno będzie większa 😊 Wykorzystaj ideę upcyklingu i popatrz na swoją szafkę z Ikei z innej, proekologicznej perspektywy. Nie tylko dasz jej nowe życie, ale sprawisz, że będzie wyglądała jeszcze lepiej niż poprzednio. Wykorzystaj potencjał farb dekoracyjnych i przeprowadź szybką renowację!


Upcykling, czyli o co właściwie chodzi…

O upcyklingu wspominaliśmy już przy okazji odnawiania starego stolika, który zamiast wylądować na śmietniku, dziś stoi dumnie w salonie 😉 Po raz pierwszy koncepcję upcyklingu przedstawił Riemann Verlag w publikacji Upcycling z 1999 roku. Następnie rozpowszechnili ją William McDonough i Michael Braungart w 2002 roku, autorzy książki Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things. Ale tak naprawdę zjawisko od dawna funkcjonowało w sztuce – wystarczy przypomnieć sobie dzieła Marcela Duchampa czy rzeźby zwierząt tworzone ze śmieci przez Artura Bordalo. A przykład bardziej zwyczajny to chociażby wtórne wykorzystanie palet euro. Z pewnością nie raz widziałaś wykonane z nich stoliki, siedziska czy nawet łóżka.

Zyskaj nowy przedmiot i dbaj o środowisko

Co to oznacza dla ciebie? Po pierwsze możesz wyzwolić swoją kreatywność i dopasować mebel do swoich potrzeb, a jednocześnie zadbać o środowisko. I co najlepsze nie będzie cię to prawie nic kosztować – jedyne w co trzeba zainwestować to farby. Chyba nie musimy cię przekonywać, że przerabianie rzeczy według własnych pomysłów to dużo radości i czysta satysfakcja 😉 A więc do dzieła!

Stan szafki przed malowaniem.
Stan szafki przed malowaniem.
Potrzebne produkty i akcesoria.
Potrzebne produkty i akcesoria.
Przygotowanie farby do malowania.
Przygotowanie farby do malowania.

To ci się przyda

– aceton
– szmatka z mikrofibry
– wałek gąbkowy
farba do renowacji Jeger (nasz kolor to biały)
lakier matowy Ultraodporny Jeger

Przygotuj szafkę

Umyj szafkę mokrą szmatką, a następnie odtłuść powierzchnię acetonem. Przy farbie do renowacji, której użyliśmy, nie trzeba stosować podkładu ani matowić powierzchni. To bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Farbę renowacyjną możesz też pomalować płytki, podłogi, czyli wszelkie śliskie powierzchnie.

Farbę aplikuj wałkiem.
Farbę aplikuj wałkiem.
Nałóż dwie warstwy farby renowacyjnej.
Nałóż dwie warstwy farby renowacyjnej.
Pamiętaj o pomalowaniu wnętrza.
Pamiętaj o pomalowaniu wnętrza.

Maluj podwójnie

Nałóż dwie warstwy farby renowacyjnej. Po każdym malowaniu odczekaj cztery godziny aż farba wyschnie. To sporo czasu, zdążysz więc przygotować pyszny obiad i poczytać ksiażkę 😉

Lakieruj

Po wyschnięciu drugiej warstwy, połóż cieniutką warstwę lakieru – to zabezpieczy twoją szafkę przed ewentualnymi zabrudzeniami i uszkodzeniami.
Farba twardnieje w 100%, czyli uzyskuje pełne wartości, utwardzenie, po 28 dniach. Dlatego przez ten czas używaj mebla delikatnie, aby się nie porysował.

Po wyschnięciu drugiej warstwy aplikuj lakier.
Po wyschnięciu drugiej warstwy aplikuj lakier.
Na koniec dokręć gałki do szuflad.
Na koniec dokręć gałki do szuflad.
Efekt końcowy.
Efekt końcowy.

I sama powiedz, czy szafka nie wygląda o wiele fajniej? I też jakby przyjemniej się ogląda 😉
Chcesz się dowiedzieć więcej o naszych produktach? Wejdź na naszą stronę 😊