Jeszcze niedawno ombre kojarzyło ci się jedynie z branżą fryzjerską i kosmetyczną? Ta technika koloryzacji, polegająca na stopniowaniu różnych odcieni zbliżonych do siebie barw, na dobre zadomowiła się we wnętrzach. Jeśli lubisz niestandardowe rozwiązania, ten sposób dekoracji na pewno ci się spodoba. Cieniowanie jest świetną alternatywą dla jednolitych kolorów farb i nudnych tapet. Zobacz, jak uzyskać ten efekt i odmienić ścianę w salonie lub sypialni. To naprawdę nie jest trudne!


Ombre to harmonijne cieniowanie kolorów – poszczególne odcienie płynnie się przenikają tworząc wrażenie głębi. Nie wiesz, czy w takim wnętrzu będziesz czuć się dobrze? Pomaluj jedną ścianę lub jej fragment – będzie nieoczywistym akcentem.

Dobierz kolory

Oczywiście wybór koloru zależy tylko i wyłącznie od ciebie – to przecież kwestia gustu i tego, co lubisz 😉 Zwróć jednak uwagę, aby wybrane barwy pasowały do wystroju twojego wnętrza. Najlepiej, aby współgrały z meblami i dodatkami i tworzyły spójną całość. Jeśli chcesz, aby ściana wyglądała świeżo i subtelnie, sięgnij po błękity lub róże.

Ombre - inspiracja 1.
Ombre - inspiracja 1.
Ombre - inspiracja 2.
Ombre - inspiracja 2.
Ombre - inspiracja 3.
Ombre - inspiracja 3.

Przygotuj ścianę

Przed rozpoczęciem malowania odpowiednio przygotuj ścianę i przestrzeń wokół. W jednym miejscu zgromadź wszystkie potrzebne produkty i narzędzia: wałek, pędzel, podkład Jeger pod farby dekoracyjne i efekt dekoracyjny Ombre w wybranych kolorach. Taśmą malarską zabezpiecz gniazdka, włączniki światła i krawędzie przyległych ścian oraz sufit. Na podłogę i stojące w pobliżu meble połóż folię malarską. Postępuj tak jak przy standardowym malowaniu. Sprawdź, w jakim stanie jest ściana, którą zamierzasz pomalować. Jeśli ma ubytki i pęknięcia, musisz je uzupełnić używając mas szpachlowych. Natomiast, jeśli jest w dobrym stanie, wystarczy że usuniesz z niej kurz i zabrudzenia.

Nałóż podkład

Kiedy powierzchnia ściany jest już sucha, odpylona i odtłuszczona, za pomocą wałka nałóż podkład Jeger pod farby dekoracyjne. Pozostaw do wyschnięcia. Następnie naklej taśmę malarską w miejscu, w którym chcesz wykonać przejście kolorów, np. na środku ściany, na dole lub na górze. Aby równo przykleić taśmę użyj poziomicy.

Ombre - inspiracja 4.
Ombre - inspiracja 4.
Ombre - inspiracja 5.
Ombre - inspiracja 5.
Ombre - inspiracja 6.
Ombre - inspiracja 6.

Aplikuj kolor

Dokładnie wymieszaj każdy kolor farby w puszcze z osobna. Nanieś, malując pędzlem na krzyż, warstwę wybranego koloru do odległości ok. 15 cm powyżej taśmy maskującej. Następnie w ten sam sposób aplikuj warstwę wybranego drugiego koloru do odległości ok. 15 cm poniżej taśmy maskującej.

Wykonaj harmonijne przejście kolorów

Usuń taśmę malarską. Malując pędzlem ruchami na krzyż, nanoś farbę w kolorze górnej części ściany, a następnie od dołu farbę w kolorze dolnej części. Upewnij się, że kolory się nie mieszają. Efekt przenikania uzyskasz nakładając „mokre na mokre”. Przejścia wykonuj partiami po ok. 1 m szerokości.

Trochę pracy i ściana gotowa! Wygląda świetnie prawda? Ustaw meble i akcesoria, a jako ozdobę dodaj świeże kwiaty w wazonie 😊