Cenisz sobie naturalność i wygodę, nie lubisz sztywnych reguł, zwłaszcza jeśli chodzi o wystrój wnętrz? Dom to dla Ciebie przestrzeń do wypoczynku, Twoja własna oaza spokoju? Wszystko wskazuje na to, że boho, nazywany także stylem wolnych, kreatywnych dusz, jest w sam raz dla ciebie! Sprawdź, jak wprowadzić go do swojego wnętrza.


Boho, co to właściwie jest?

Nazwa boho pochodzi od francuskiego słowa la bohème, które oznacza cyganerię, czyli grupę artystów – buntowników i indywidualistów, odrzucających ogólnie przyjęte normy i żyjących według własnych zasad. Ci niezależni malarze, poeci, rzeźbiarze, muzycy, a także zwykli buntownicy, często ze względu na brak środków, urządzali swoje mieszkania kierując się intuicją. Korzystali z dostępnych sprzętów i dekoracji, nie przejmując się obowiązującą modą. Liczyła się swoboda i twórcza niezależność. Już w epoce romantyzmu, która ceniła indywidualizm, styl zdobył uznanie, a z końcem lat 60. powrócił w wersji hippie.

Inspiracja - 1.
Inspiracja - 1.
Inspiracja - 2.
Inspiracja - 2.

Wnętrze w stylu boho, czyli jakie?

Styl boho to mieszanka wzorów, tekstur i kolorów łączonych według indywidualnych upodobań. We wnętrzu boho najważniejsza jesteś TY i to, co ci się podoba – nie bój się mieszać i miksować pozornie nie pasujących do siebie elementów. Zaufaj sobie, postaw na swoją kreatywność i po prostu baw się – tutaj nie obowiązują żadne zasady. Ważne są osobiste akcenty, jak pamiątki z podróży i przedmioty, które wzbudzają w tobie emocje i po prostu są dla ciebie ważne.

Inspiracja - 3.
Inspiracja - 3.
Inspiracja - 4.
Inspiracja - 4.

Maksymalizm, nie minimalizm

Efektem pełnego przepychu stylu boho jest eklektyzm i maksymalizm we wnętrzu. Dlatego, jeśli jesteś minimalistką, zastanów się, czy nagromadzenie sprzętów i drobiazgów nie będzie dla ciebie przytłaczające. Jeśli chcesz stworzyć kompozycję z mebli i dodatków, zgromadź takie w różnych kształtach, kolorach i fakturach. Oczywiście nie musisz wcale kupować nowych, wystarczy że dobrze przeszukasz piwnicę lub strych, a na pewno znajdziesz coś ciekawego. Aby dać im drugie życie, odnów je za pomocą specjalnych farb do mebli z linii Jeger – zobaczysz, że efekty będą naprawdę spektakularne. A wszystkie prace renowacyjne wykonasz zupełnie sama i to w warunkach domowych z przerwą na kawę 😉

Inspiracja - 5.
Inspiracja - 5.
Inspiracja - 6.
Inspiracja - 6.

Ściany boho? Naturalnie!

Na przestrzeni lat styl boho ulegał różnym modyfikacjom, nie pozostając obojętnym na dominujące w aranżacji wnętrz trendy. Dziś można wyróżnić kilka odmian boho, począwszy od marokańskiego i ludowego, po bardziej współczesne wersje jak scandi czy modern boho. Bez względu na wariant, styl boho uwielbia intensywne barwy i krzykliwe połączenia (wyjątkiem jest jedynie scandi boho). Jednak równie dobrze znajdują się w nim stonowane, pastelowe barwy i kolory ziemi, bliskie naturze. W końcu punktem wyjścia dla boho jest właśnie naturalność, która ujawnia się w takich surowcach jak drewno, wiklina, kamień czy glina. Jeśli chcesz, aby twoje ściany były właśnie takim naturalnym tłem dla barwnych dodatków, nie musisz inwestować w okładziny z prawdziwego kamienia. Nowoczesne efekty dekoracyjne, np. Trawertyn wapienny Jeger, świetnie naśladują naturalny kamień. Taki efekt pozwoli ci uzyskać na ścianach charakterystyczną strukturę ze specyficznymi wżerami i ubytkami. Dodatkowo wybarwienie wżerów nie wymaga stosowania dodatkowych barwników, dzięki czemu osiągniesz jeszcze większą naturalność. Obawiasz się, jaki będzie efekt końcowy, bo twoja ściana jest nierówna i popękana? Nie martw się produkt doskonale pokryje wszelkie nierówności. Metamorfozę ściany wykonasz samodzielnie, w łatwy i szybki sposób. Zobacz nasz filmik i przekonaj się, jakie to proste:

Nie zapomnij o roślinach

Kiedy ściany i całe wnętrze zyska już odpowiedni charakter, czas wprowadzić do niego rośliny. I nie ma tu żadnego limitu, a wręcz przeciwnie: im więcej żywych roślin, tym lepiej. Pięknie wyglądają zarówno kwiaty w wazonach, jak i doniczkach. Kwietniki i ozdobne doniczki możesz ustawić na podłodze, stołach i parapetach. Możesz też przymocować doniczki sznurkiem do haczyków na suficie – będą wyglądały fantastycznie 😉

Inspiracja - 7.
Inspiracja - 7.
Inspiracja - 8.
Inspiracja - 8.