Zgodnie z polskim prawem każda nieruchomość musi być odpowiednio oznakowana przez właściciela. Jednak tabliczka z numerem domu to nie tylko obowiązek prawny, ale także pole, na którym możesz wykazać się kreatywnością. Wykonasz ją zupełnie samodzielnie, np. z drewna – to bardzo proste. 😉 Zobacz, jak powstał nasz projekt.


Naturalny kierunek

Na początek zastanów się, z jakiego materiału chcesz zrobić swoją nową tabliczkę adresową. My wybraliśmy drewno, ponieważ to ekologiczny materiał o wszechstronnym zastosowaniu, dość prosty w obróbce. Faktura z charakterystycznym usłojeniem przyciąga wzrok i przywodzi na myśl ciepły, domowy klimat. Dodatkowo drewno świetnie współgra z różnymi stylami aranżacyjnymi.

To Ci się przyda.
To Ci się przyda.
Dotnij deski na odpowiednią długość.
Dotnij deski na odpowiednią długość.
Przeszlifuj drewno.
Przeszlifuj drewno.

Kreatywnie, ale bez przesady

Nie ma szczegółowych wytycznych, jak powinna wyglądać idealna tabliczka adresowa. Jedno jest pewne – powinna spełniać swoją podstawową funkcję informacyjną, dlatego zadbaj o jej czytelność. Możesz ją wykonać na wiele sposobów – daj się ponieść wyobraźni albo poszukaj inspiracji online. Pamiętaj jednak, że tabliczka powinna być raczej prosta, bez zbędnych ozdobników i zbyt wielu elementów, które mogłyby zakłócić odbiór kluczowego komunikatu. Zastanów się, czy oprócz drewna użyjesz jeszcze jakiegoś materiału, np. cyfr lub liter z aluminium, mosiądzu lub tworzywa sztucznego – wybór należy do ciebie. 🙂

Pomaluj deski rozwodnioną farbą kazeinową Jeger.
Pomaluj deski rozwodnioną farbą kazeinową Jeger.
Przetrzyj powierzchnię po wyschnięciu farby.
Przetrzyj powierzchnię po wyschnięciu farby.
Średnią deskę pomaluj farbą Renocolor.
Średnią deskę pomaluj farbą Renocolor.

To ci się przyda

Zanim rozpoczniesz pracę, przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia. Oto, co będzie ci potrzebne:

Farba Renocolor, kolor biały
Farba Kazeinowa, kolor mała czarna
Lakierobejca Natur, kolor 7
– Stare deski
– Papier ścierny: 120, 180, 320
– Pędzelek syntetyczny
– Ściereczka z mikrofibry

Zmywakiem przetrzyj pomalowaną powierzchnię.
Zmywakiem przetrzyj pomalowaną powierzchnię.
Całość skręć.
Całość skręć.
Przyklej do tablicy cyfry.
Przyklej do tablicy cyfry.

Przygotuj deski

Deski dotnij na odpowiednią długość. Następnie przeszlifuj je dwoma rodzajami papieru ściernego: o gradacji 120 i 320. Na koniec standardowo odpyl i odtłuść powierzchnię.

Zaaplikuj Farbę Kazeinową

Na dłuższe deski nanieś mocno rozwodnioną Farbę Kazeinową. Czynność wykonaj ściereczką z mikrofibry – dzięki temu uzyskasz efekt patyny na drewnie. Odczekaj aż farba wyschnie.

Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 3.
Efekt końcowy 3.

Uzyskaj efekt postarzanego drewna

Za pomocą szlifierki i papieru ściernego o gradacji 180 wygładź powierzchnię – w ten sposób uzyskasz efekt postarzanego drewna. Całość odpyl. Na przeszlifowaną i odpyloną powierzchnię, pomalowaną Farbą Kazeinową, nanieś cienką warstwę Lakierobejcy Natur. Ten produkt nie tylko pogłębi i nasyci odcień drewna, ale także ochroni je przed czynnikami atmosferycznymi.

Pomaluj Farbą Renocolor

Następnie średnią deskę pomaluj dwoma warstwami Farby Renocolor. Do tego celu użyj pędzelka syntetycznego. Całość skręć ze sobą – przydadzą ci się wkręty i mała deseczka, która wzmocni konstrukcję. Na koniec przyklej do tabliczki cyfry, a jeśli to konieczne, również litery, które utworzą numer domu.

Gotową tabliczkę umieść na elewacji swojego domu lub na ogrodzeniu. Teraz możesz zacząć nowy rok z nowym numerem domu – nawet, jeśli nigdzie się nie przeprowadzałaś/eś. 😉