Jeśli marzysz o wnętrzu, w którym połączysz nowoczesne akcenty z klasycznymi perełkami vintage, mamy coś dla ciebie! W naszym tutorialu znajdziesz metamorfozę fotela Lisek, który wyglądem nawiązuje do popularnego, w czasach PRL i współcześnie, fotela 366 Józefa Chierowskiego. Dziś należy on do najbardziej rozchwytywanych mebli. Za odrestaurowany model Liska trzeba zapłacić niemałe pieniądze, dlatego dobrym rozwiązaniem jest nabycie fotela do renowacji. Możesz go odnowić samodzielnie – sprawdź, jak to zrobić.


Fotel o wdzięcznej nazwie Lisek został zaprojektowany przez Henryka Lisa w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach. Lisek ma minimalistyczną formę, drewniane podłokietniki i nogi, które razem tworzą wyjątkową całość w klimacie lat 60. Klasyczny design tego mebla pasuje do każdego miejsca w domu, a dzięki możliwości wyboru tapicerki będzie współgrał ze stylem twojego wnętrza. I co ważne – to przede wszystkim bardzo wygodny fotel, w którym na pewno się zrelaksujesz i z przyjemnością poczytasz książkę. 🙂 Jeśli udało ci się zdobyć ten lub podobny model, koniecznie odnów go razem z nami!

To Ci się przyda.
To Ci się przyda.
Lakierobejca Natur Jeger.
Lakierobejca Natur Jeger.
Odkręć siedzisko od stelaża.
Odkręć siedzisko od stelaża.

To ci się przyda

– Lakierobejca Natur nr 6
– Nowy materiał do obicia fotela
– Skrobak do drewna
– Papiery ścierne o gradacji 80, 320, 2500
– Benzyna ekstrakcyjna
– Ściereczka z mikrofibry

Skrobakiem usuń stary lakier.
Skrobakiem usuń stary lakier.
Wyszlifuj drewno papierem ściernym.
Wyszlifuj drewno papierem ściernym.
Odtłuść i odpyl powierzchnię.
Odtłuść i odpyl powierzchnię.

Przygotuj fotel do renowacji

Prace renowacyjne rozpocznij od odkręcenia siedziska. Stare siedzisko i nowy materiał możesz przekazać do tapicera, który profesjonalnie wymieni tapicerkę. My tak właśnie zrobiliśmy. 🙂 Wybraliśmy tkaninę w odcieniu jasnego beżu, która doskonale współgra z kolorem jasnego drewna.

Do malowania użyj ściereczki z mikrofibry.
Do malowania użyj ściereczki z mikrofibry.
Nanieś dwie warstwy produktu.
Nanieś dwie warstwy produktu.
Efekt końcowy 1.
Efekt końcowy 1.

Usuń warstwę starego lakieru

Kolejny krok to usunięcie starej powłoki. Aby ściągnąć warstwę starego lakieru, użyj skrobaka do drewna. Pamiętaj, aby pracować nim wzdłuż usłojenia drewna. Kiedy masz już pewność, że wierzchnia warstwa lakieru została starannie ściągnięta, możesz przejść do szlifowania powierzchni. Do tego celu użyj papierów o gradacji 80-320.

Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 2.
Efekt końcowy 3.
Efekt końcowy 3.
Efekt końcowy 4.
Efekt końcowy 4.

Odtłuść powierzchnię

Poszło jak z płatka, teraz wygładzoną powierzchnię odpyl i odtłuść benzyną ekstrakcyjną. Pozostaw ją na ok. 15 minut aż substancja całkowicie odparuje.

Pomaluj drewno Lakierobejcą Natur

Jeśli drewno jest już czyste i suche, możesz przejść do aplikacji Lakierobejcy Natur. Nam zależało na rozjaśnieniu drewna, dlatego sięgnęliśmy po najjaśniejszy kolor z palety – Lakierobajcę Natur nr 6. Ty możesz wybrać, jaki chcesz. 🙂 Za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry nanieś na drewno dwie cienkie warstwy produktu. Pomiędzy malowaniem pierwszej i drugiej warstwy, pamiętaj o wygładzeniu powierzchni papierem ściernym o gradacji 2500.

Na koniec zamontuj siedzisko z nową tapicerką i gotowe! Jak ci się podoba kultowy Lisek w nowej odsłonie? Z pewnością to wykończenie sprawi, że każda spędzona w nim chwila będzie wyjątkowa. Rozsiądź się więc wygodnie! 🙂