Wyobraź sobie przytulny salon z drewnianymi dodatkami i ciepłym oświetleniem lamp podłogowych, gdzie całość dopełniają ceglane lub betonowe ściany. Jak myślisz – ta wizualizacja pasuje do stylu loftowego, czy może do industrialnego wnętrza? Wciąż zdarza się, że te aranżacje traktujemy synonimicznie, choć to nie do końca zgodne z prawdą! Oba sposoby urządzenia przestrzeni mają ze sobą sporo wspólnego, ale różnice pomiędzy nimi są znacznie wyraźniejsze. Co wyróżnia zatem styl industrialny? Po czym rozpoznamy eleganckie lofty? Wyjaśniamy to w poniższym artykule!


Styl loftowy a industrialny – jakie są ich cechy charakterystyczne?

Aby w pełni zrozumieć istotę stylu industrialnego i loftowego, musimy przenieść się do czasów rewolucji przemysłowej przełomu XIX i XX w. w Stanach Zjednoczonych i Europie. To właśnie wtedy wzrastały potężne fabryki, a miasta ulegały dynamicznej urbanizacji, co miało niezaprzeczalny wpływ na dzisiejszy wygląd wielu budynków mieszkalnych i biur. Gdy po wielkich biznesach pozostały pofabryczne przestrzenie, przyszedł czas na ich ponowną aranżację. Tak właśnie narodził się styl loftowy oraz nurt industrialny.

Upadłe zakłady przemysłowe stanęły w centrum zainteresowań deweloperów, którzy zobaczyli w nich potencjał mieszkaniowy. Lofty to zatem przestronne apartamenty o otwartych przestrzeniach. Gdy je urządzamy, możemy podkreślić ich niepowtarzalne historie dzięki odsłoniętym cegłom, wyeksponowanym belkom lub betonowym ścianom. Loftowy styl daje również sporo możliwości aranżacyjnych i nie musi wcale oznaczać minimalistycznej surowości.

Niebieska sofa w loftowym salonie

Czego nie może zabraknąć zatem w pofabrycznym mieszkaniu? Stylowych detali, ozdobnych lamp oraz dodatków w odcieniach ciemnej zieleni, rdzy, brązu oraz czerni. Otwarta przestrzeń loftu pozwala na połączenie eleganckiego salonu z widną jadalnią i kuchenną wyspą. Niekiedy też można spotkać się z dwupoziomowymi apartamentami, gdzie na piętrze znajduje się chociażby sypialnia z przeszkloną łazienką lub domowym biurem.

Wnętrza industrialne w znacznie większym stopniu stawiają na surowe, wręcz ascetyczne wykończenia. Ich cechą charakterystyczną są metalowe dodatki i meble czy elementy ze stali lub aluminium. Tak zaaranżowane przestrzenie przykuwają wzrok dzięki wyeksponowanym instalacjom, rurom czy kratkom wentylacyjnym – oczywiście z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. Na podłodze – zamiast parkietu – częściej znajdziemy też betonowe płyty. Paleta barw w stylu industrialnym obejmuje często podstawowe kolory – czerń, biel oraz wszelkie odcienie szarości.

Miasto, masa, maszyna, czyli co łączy styl industrialny i loftowy?

Podobieństwa między stylem loftowym a industrialnym są bardzo wyraźne, dlatego wciąż wiele osób utożsamia ze sobą oba te nurty. Zrozumienie wspólnych cech pozwala dotrzeć do esencji – fascynacji historią i przemysłową przestrzenią miast takich jak Nowy Jork czy nawet Łódź, która słynie dziś z pofabrycznych apartamentów.

Zarówno w aranżacji loftowej, jak i industrialnej spotykamy się z surowymi wykończeniami. Ich bazę tworzy również minimalistyczny design, gdzie priorytetowo traktowana funkcjonalność wnętrz. Szukając podobieństw między stylami, nie należy zapominać także o otwartych, jasnych przestrzeniach z dużymi oknami.

Inspiracje te najlepiej wykorzystywać w aranżacji historycznie autentycznych mieszkań lub biur. Pewne elementy wystroju – takie odpowiednia kolorystyka czy prostota form – można oczywiście wpleść do nowego apartamentu, ale trudno jednak oddać tam niepowtarzalny klimat starego budownictwa.

Biuro w stylu loft

Styl industrialny a loftowy – subtelne różnice, odmienne aranżacje

Wyraźne podobieństwa pomiędzy industrialnym stylem a loftowym wnętrzem sprawiają, że niekiedy zapominamy o różnicach. A to one sprawiają właśnie, że każda z tych aranżacji ma szansę zaistnieć jako jedyna w swoim rodzaju.

Loftowy styl, chociaż czerpiący inspirację z przemysłowej estetyki, zdominował mieszkania i przestronne apartamenty. Lofty zazwyczaj charakteryzują się bogatym wykorzystaniem naturalnego światła, otwartymi przestrzeniami oraz surowymi, ale jednocześnie ciepłymi wykończeniami. Nie brakuje tu miękkich tekstyliów, naturalnego drewna czy dodatków, które sprawiają, że wnętrze jest nie tylko stylowe, ale przede wszystkim przytulne. Loftowy salon urozmaicony Oxyd Patine z patynowymi przetarciami, regałami z książkami i dużą kanapą lub domowa przestrzeń do pracy z dębowym biurkiem, skórzanym fotelem i efektem rdzy na ścianach idealnie oddaje ducha stylu loftowego.

Natomiast surowe wnętrza industrialne znacznie częściej niż w domach spotkamy w biurach, galeriach sztuki czy przestrzeniach komercyjnych. Ten styl przede wszystkim wyróżnia minimalistyczne i funkcjonalne podejście, gdzie prostota wykończeń i przemysłowe akcenty są znacznie bardziej dominujące niż w przypadku aranżacji loftowych. Przestrzenie industrialne mogą cechować również awangardowe elementy – metalowe konstrukcje czy futurystyczne dodatki. Tak urządzone wnętrza stają się zatem idealnym wyborem dla osób poszukujących nowoczesności i oryginalności.