FARBY I EFEKTY DEKORACYJNE
/Farby do mebli/Lakiery do mebli

Lakiery do mebli

Jaki lakier wybrać do zabezpieczenia powierzchni ? Oto kilka wskazówek

Właściwie dobrany lakier zabezpieczy powierzchnie przed uszkodzeniami, wilgocią, a także sprawi, że zachowają świetny wygląd przez długi czas. Ponadto pomoże wzmocnić efekt farby i wystylizować meble. To jaki produkt będzie najlepszy zależy od jego przeznaczenia i rodzaju materiału, z jakiego powierzchnie są wykonane. Kluczowe jest także to, jaki efekt chcesz uzyskać. Sprawdź, jaki rodzaj lakieru do mebli wybrać i na jakich powierzchniach go stosować.

Wybierając preparat kieruj się tym, jakie ma być jego zastosowanie. Inny sprawdzi się do mebli i powierzchni wewnątrz pomieszczeń, a inny do powierzchni znajdujących się na zewnątrz budynków. Ponadto możesz wybrać wykończenie wizualne: głęboki mat, satynę lub wysoki połysk.

Zobacz więcej
  • Kiedy stosować lakier?

    Lakiery do mebli świetnie sprawdzają do zabezpieczania drewna lub innych powierzchni – są bardzo trwałe. Ale to nie jedyne ich zastosowanie, mogą też służyć jako alternatywa dla farb, np. lakierem bezbarwnym do drewna podkreślisz rysunek naturalnych słojów drewna. Oczywiście pod warunkiem, że powierzchnia mebla jest w dobrym stanie. Można wyodrębnić dwie grupy preparatów: wodorozcieńczalne lakiery (akrylowe) i rozpuszczalnikowe.

  • Akrylowy czy rozpuszczalnikowy lakier do mebli?

    Do lakierowania mebli drewnianych na pewno sprawdzi się lakier akrylowy do drewna. Sięgają po niego zarówno profesjonaliści, jak i domowi majsterkowicze. Dlaczego? Te lakiery do mebli są łatwe w użytkowaniu, nie są toksyczne – mają delikatny zapach, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować je podczas obecności domowników. Lakieru akrylowego do drewna możesz użyć zarówno do surowego drewna, aby podkreślić jego naturalne piękno, jak i powierzchni drewnianych lub innych, pomalowanych farbą akrylową lub kredową . Lakierem do mebli zabezpieczysz powierzchnie przed działaniem wilgoci i zabrudzeniami, uszkodzeniami i plamami. Jeśli jednak zależy ci na bardziej zaawansowanej ochronie, powierzchni, które są narażone na intensywną, codzienną eksploatację, możesz rozważyć zastosowanie wodnego lakieru poliuretanowego do mebli (zawiera mniej rozpuszczalników niż tradycyjne lakiery poliuretanowe) lub klasycznego lakieru rozpuszczalnikowego. Ten ostatni sprawdzi się zwłaszcza jako lakier do drewna na zewnątrz. Pomalujesz nim meble na balkon, taras lub ogród – jest odporny na wysoką i niską temperaturę, zmienne warunki atmosferyczne, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Jednak minusem tego produktu jest intensywny zapach i to, że wydziela szkodliwe opary – stąd zalecania producentów, aby podczas malowania koniecznie stosować maskę. Dlatego też lakiery do drewna na zewnątrz ani lakiery przemysłowe do mebli nie sprawdzą się do szybkich metamorfoz we wnętrzach. A jeśli już użyłeś takiego produktu pamiętaj, aby po skończonej pracy opuścić pomieszczenie, w którym lakierowałeś mebel. Powinno być wietrzone nawet przez kilka dni, a sam mebel czy powierzchnia lakierowana takim produktem schnie bardzo długo.

  • Matowy czy satynowy efekt?

    W zależności od tego, jaki efekt Cię interesuje możesz wybrać matowe lub satynowe wykończenie lakieru. Zależy Ci, aby porządnie zabezpieczyć drewniane meble lub inne powierzchnie, utrwalić kolor farby, ale chcesz uniknąć efektu połysku? Sprawdzi się zmywalny i bezbarwny lakier do drewna – Jeger Extra Mat . Pomalujesz nim meble, wszelkie elementy dekoracyjne lub boazerię – skutecznie zabezpieczy powierzchnię przed wodą i plamami. Dlatego świetnie sprawdzi się jako lakier do mebli kuchennych. Jeśli wolałbyś delikatne satynowe wykończenie, które odbija światło od mebla, odpowiedni będzie satynowy lakier do mebli. Powierzchnia pomalowanych nim przedmiotów jest odporna na ciepło i ścieranie, a także na plamy po wodzie, kawie itp.

  • Lakier na wysoki połysk

    Uwielbiasz meble na wysoki połysk? Z pewnością masz w domu mebel, który czasy świetności ma już dawno za sobą. Zamiast wystawiać go na śmietnik, bądź eco friendly i po prostu go przemaluj. A następnie zabezpiecz lakierem do mebli Jeger Wysoki Połysk, który nadaje powierzchniom efekt ultra połysku. Lakierowanie mebli drewnianych to nic trudnego – wystarczy na suchą powierzchnię mebla nanieść warstwę produktu za pomocą wałka. Najlepiej aplikować dwukrotnie. Lakier tworzy warstwę, która jest odporna na uszkodzenia, odpryski i zabrudzenia – całkowitą odporność lakier do mebli Wysoki Połysk uzyskuje po około miesiącu od aplikacji.

  • Lakier na farby kredowe – tradycyjny lub w sprayu?

    Odnowiłeś meble farbą kredową i nie wiesz, jak je zabezpieczyć? Możesz sięgnąć po lakier do mebli dedykowany dla tego typu farb. Dostępny jest w tradycyjnej puszce i w formie sprayu – w wersji matowej i błyszczącej. Wszystkie warianty są bezbarwne, zmywalne i wodorozcieńczalne, dzięki czemu nie mają drażniącego zapachu i są przyjazne dla środowiska. Lakiery Chalky Spray sprawdzą się niemal na wszystkich powierzchniach – drewnianych, metalowych, ceramicznych, szklanych, a także na płótnie oraz styropianie. Ponadto chronią i impregnują malowane powierzchnie, dobrze zachowują swój pierwotny, neutralny kolor – nie żółkną ani nie bledną. Istotne jest także to, że są w pełni bezpiecznie i bez obaw możesz nimi lakierować zabawki lub mebelki dziecka. Nasza wskazówka: pamiętaj, aby dokładnie rozmieszać produkt – to bardzo ważne. Wstrząśnij spray przez około 2-3 minuty przed aplikacją. Nakładaj płynnie, cienkie warstwy, a przed nałożeniem kolejnej warstwy, odczekaj aż powierzchnia wyschnie.

  • Czym zabezpieczyć meble ogrodowe?

    Jeśli właśnie przygotowujesz się do sezonu letniego i odświeżasz meble ogrodowe, zabezpiecz je specjalnym produktem do drewna do wewnątrz i na zewnątrz. Sprawdzą się lakierobejce do drewna lub lazury – z powodzeniem zastąpią impregnat i produkt barwiący. Skutecznie zabezpieczą i zaimpregnują powierzchnię, podkreślając rysunek słojów drewna i zachowując jego naturalny wygląd. Chcesz pomalować stare drewno? Oczyść powierzchnię z zanieczyszczeń, pyłów i wszelkich pozostałości. Zeszlifuj starą, przebarwioną warstwę, tak by uzyskać naturalny kolor drewna. Następnie usuń wszelkie grzyby i pleśnie za pomocą specjalnych środków, przemyj czystą wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Pamiętaj, aby zawsze postępować zgodnie z instrukcją producenta podaną na opakowaniu – unikniesz przykrych niespodzianek.